Felgyorsítják a kórházi integrációt

2009. április 22. szerda 15:28

Felgyorsítják a kórházi integrációt
A mai megyei közgyűlésen egy hetvenötmilliós pályázati keret megnyitásáról döntöttek a képviselők, s a megyei kórházat érintő újabb intézkedésekről is határoztak. Utóbbi kapcsán a testület egy, a pécsi egészségügyi integrációval kapcsolatos előterjesztést is elfogadott. Mint ismert, évek óta napirenden van az egészségügyi ellátórendszer egységesítése, ám érdemi lépések egyelőre nem történtek. A megyei önkormányzat azonban már a nyár folyamán tárgyalóasztalhoz ülne az Pécsi Egyetemmel egy közös rendszer kialakításának érdekében.

Horváth Zoltán alelnök elmondta, bár régóta húzódik a kérdés, a kormányzat által az egészségügyből minap kivont újabb harmincmilliárd immár végképp kényszerítő erővel hat, s nem folytatható a két különálló intézmény veszteséges működtetése. Mint mondta, az integráció felgyorsítását az is indokolttá teszi, hogy mind az egyetem, mind a megyei kórház több párhuzamos orvosi-gyógyító feladatot ellát, továbbá a négyszáz ágyas klinika induló, teljes - közel 13 milliárdos - megújítása miatt egyes feladatokat a megyei kórházba kell majd áttelepítenie a PTE-nek.

Az alelnök hozzáfűzte, már ebben az évben rendezni kell a kérdést. Azt szeretnék elérni, mondta, hogy a vagyonkezelői jog átadásával - a dolgozói létszám átvétele mellett - a megyei kórház adósságállományát is átvállalja a PTE. Az adósság-átadás kapcsán magyarázatként elmondta, hogy a megyei kórház három szakterületen és osztályon biztosítja azon feltételeket, amelyek az adott szakterület orvosi oktatásához szükségesek.

Horváth szerint a nyár folyamán hosszú és kemény tárgyalásokat kell lefolytatniuk, ám úgy véli, hogy az egyetem érdeke is az, hogy a városban meglévő, egymásnak konkurenciát jelentő ellátórendszer megszűnjön. Hozzátette: mindez a fekvőbeteg-ellátást érinti majd, a járóbeteg-ellátással kapcsolatban a várossal kell tárgyalniuk.

A kényszerű intézkedések ugyanakkor ismét létszám-leépítést hozhatnak. Az alelnök szerint tizenöt fő - köztük ápolók, orvosok - elbocsátására kerülhet sor, amit az indokol, hogy a megyei kórház korábban több ágyat átadott a Harkányi Gyógyfürdő Kórháznak, illetve az Irgalmas Rendnek, s emiatt csökkent a humánerőforrás-igény.


Képünkön: Horváth Zoltán (balról) alelnök és dr. Hargitai János, a megyei közgyűlés elnöke.

B. M.