FEEK: jogsértő diploma-kiadás?

2010. március 03. szerda 19:04

FEEK: jogsértő diploma-kiadás?
Még 2008-ban is kaptak diplomát a Pécsi Tudományegyetem Felnőttképzési és Emberi Erőforrás Fejlesztési Karán (FEEK) olyan hallgatók, akik a megkövetelt két nyelvvizsga közül legalább az egyiket az egyetem Idegen Nyelvi Titkárságán letett belső (lektorátusi) nyelvvizsga formájában szereztek meg. Pedig ez a vizsga nem akkreditált, és nem akkreditált vizsgát 2008. január 1-jétől már nem fogadhatnak el a diploma kiállításához.

Egy középfokú és egy alapfokú nyelvvizsgára van szükség a diploma megszerzéséhez - ezzel a tudattal vághattak neki egyetemi tanulmányaiknak azok, akik 2003-ban lettek egyetemi polgárok.

Csorba Eszter a kémia-művelődésszervező szakon előbb angolból szerzett államilag elismert középfokú nyelvvizsgát, majd az államvizsga előtt, 2007 decemberében tette le a német alapfokú nyelvvizsgát. Utóbbit a Pécsi Tudományegyetem Idegen Nyelvi Titkárságán. Mint később kiderült, hiába.

- A művelődésszervező szakon az államvizsgám előtt három héttel, kérdésemre, mintegy véletlenül tudtam meg, hogy hiába sikerült a vizsga, diplomát nem kaphatok, mert nem fogadják el az egyetemen letett belső nyelvvizsgámat - mondta munkatársunknak Csorba Eszter. - Ezt azért tartom furcsának, mert azok a csoporttársaim, akik velem együtt nyelvvizsgáztak 2007 decemberében, és 2008-ban leállamvizsgáztak, még megkapták a diplomájukat. Én kisbabám születése miatt halasztottam egy évet, és hiába van meg az államvizsgám mellett ugyanaz a nyelvvizsgám, mint nekik, már nem kaphatom meg a diplomámat.

A felsőoktatási törvényben 2005-ben határozták meg, hogy a mesterképzésben államilag elismert vagy azzal egyenértékű nyelvvizsgát kell tenniük a hallgatóknak, azt azonban 2007-ig nem szabályozták, hogy mely nyelvvizsgák egyenértékűek az államival. A vizsgarendszereknek egyenként kellett kérniük az akkreditációt, de a FEEK belső nyelvvizsgáját nem akkreditálták. Így 2008. január elsejétől a FEEK-es belső nyelvvizsga már nem elfogadható a diploma megszerzéséhez.

A pórul járt hallgató - aki még 2007-ben vizsgázott - megkereste az oktatási jogok biztosát is, aki arról tájékoztatta: a Felnőttképzési és Emberi Erőforrás Fejlesztési Kar valóban hibázott, amikor elfogadta az egyetemi nyelvvizsgát, de saját hatáskörben orvosolta a problémát, ezért nem marasztalható el. Az ombudsman hozzátette: mivel erről nem tájékoztatta időben az érintett hallgatókat, azok tájékoztatáshoz való joga sérült, ennek körülményeit viszont ki lehet vizsgálni.

- Ha az oklevél kibocsátásának feltétele megváltozik jogszabályi módosulás miatt, azt próbáljuk tudatni, például a kari honlapon keresztül - mondta el
Dr. Vámosi Tamás, a Pécsi Tudományegyetem Felnőttképzési és Emberi Erőforrás Fejlesztési Karának oktatási dékán-helyettese, aki szerint tájékoztatási gyakorlatuk megfelelő.

Csorba Eszter elismeri, valóban volt egy tájékoztató a kar honlapján. Ennek első mondata szerint viszont a hallgatók a belépéskor érvényes feltételekkel szerezhetnek diplomát, ahogy az ő csoporttársai is tették. Vagyis vagy ők kaptak szabálytalanul diplomát, vagy tőle vonták meg túl szigorúan az oklevél átvételének jogát.

Dr. Vámosi Tamás szerint egyébként a lektorátusi nyelvvizsga elfogadásáról egyetemi megállapodás is született, sőt, a dékán-helyettes állítja, több pécsi kar is elfogadta ezeket a nyelvvizsgákat a diploma kiállításához.

A Pécsi Újság.hu információi szerint valóban voltak megállapodások az egyetem és a kari lektorátusok között, de a többi pécsi kar lektorátusa a 2005-ös felsőoktatási törvény megjelenése után már nem szervezett vizsgákat és nem is fogadta el a lektorátusi nyelvvizsgákat. A FEEK-en viszont még 2008-ban is kaptak diplomát azok, akik ilyen lektorátusi nyelvvizsgával rendelkeztek. Ők több tucatnyian is lehetnek, de Dr. Vámosi Tamás szerint nincs veszélyben a diplomájuk. „Senki oklevelét nem vonták vissza, jelenleg sincs eljárás ilyen ügyben, és nem is látom okát, hogy ilyen eljárás induljon" - közölte az oktatási dékán-helyettes.


Képünk illusztráció.


Marton Ferenc