Ex-baranyaiak az LMP-ről: Kaltenbach, aki távozott, és Szél, aki maradt

2013. június 29. szombat 19:47

Ex-baranyaiak az LMP-ről: Kaltenbach, aki távozott, és Szél, aki maradt

A múlt héten az eredetileg Baranyából elszármazott Kaltenbach Jenő, az LMP-ből kivált néhány képviselő által megalakított Párbeszéd Magyarország párt politikusa tartott fórumot Pécsett, amelyen Scheiring Gáborral, a PM elnökségi tagjával taglalták az ellenzéki összefogás lehetőségeit. Az egykori ombudsman a kiválás okait elemezve a Pécsi Újság.hu munkatársának azt mondta, hogy a Schiffer András vezette LMP letért az alapítók által kijelölt útról. "Jobbra tolódott s nem mutatott hiteles alternatívát a kitűzött cél, a kormány leváltására". Szél Bernadett, a zöldpárt szintén Pécsről a fővárosba származott társelnöke viszont úgy fogalmazott, hogy "megkönnyebbülés lett úrrá az LMP-n belül, amit az is jelez, hogy sikerült visszaszerezniük a szakadás következtében elvesztett támogatóikat".  

Elég eltérően ítélik meg az érintettek az LMP-n belüli szakadás okait és következményeit. A nemrég Pécsett fórumot tartó Kaltenbach Jenő egykori ombudsman, a PM képviselője érdeklődésünkre a következőket mondta:  

- Nem mi távolodtunk el az alapításkori eszméktől, hanem a Schiffer András nevével fémjelzett LMP. A pártból kiválók szerint a szervezet jobbra tolódott, a tagság körében sem volt népszerű az az út, amelyen elindultak, s ez számunkra járhatatlannak bizonyult. Ráadásul nem mutattak hiteles alternatívát a kormány leváltására, pedig az minden ellenzéki párt elsődleges célja. Egyszerűen nem vált be az az elképzelés, hogy begyűjtik a jobbról, a Fideszből kiábrándult, de az MSZP-re sem szavazók voksait. A támogatók többsége más típusú politizálást képzelt el.

Kaltenbach szerint "ezt jól mutatja az LMP népszerűségének csökkenése is, a közvélemény-kutatási adatok szerint a párt tartósan két százalék körül van, szemben az Együtt 2014-PM szövetségével, amelynek volt már tíz százalék körüli népszerűségindexe is".

A Baranyából elszármazott politikus szerint jól haladnak a tárgyalásaik a szocialistákkal az ellenzési összefogás keretén belül, jelenleg a közös választási program kidolgozása zajlik, s "úgy tűnik, hogy van esély a megegyezésre az MSZP-vel".

- Zajlik az Együtt-PM szervezeti kiépítése, most zárult az országjárásunk. Igyekeztünk személyesen felvenni a kapcsolatot a választókkal, hiszen az ellenzék számára elég szerény médiafelület áll rendelkezésre, gyakorlatilag csak az ATV-n maradt médiamegjelenésünk, azon a csatornán azonban nehéz eljutnunk a polgárokhoz.

Baranyával kapcsolatos érdeklődésünkre Kaltenbach Jenő - aki Ófalun született és Pécsett végezte a középiskolát - elmondta, hogy "bár a megye és Pécs városa is hagyományosan baloldali" - noha ez az utóbbi időben másképp alakult -, az ellenzék szempontjából "nem tartozik a reménytelen területek közé".

Az LMP-n belüli megkönnyebbülésről beszélt munkatársunknak Szél Bernadett, a párt társelnöke, akit szintén a szakadás okairól és hatásairól kérdeztünk.

- Elég hosszúra nyúlt vita zárult le a volt társaink kilépésével, számos stratégiai és politikai kérdésben nem értettünk egyet. Már rendeztük sorainkat és közvetlen céljainkra tudunk koncentrálni. Ennek megfelelően lendületesen zajlik mind az országos szervezet építése, mind a választásokra való felkészülés.

A párt választmánya újjáalakult, a márciusi tisztújítások után erős pártvezetés állt össze. (Keresztes László Lóránt pécsi LMP-képviselő például a pártigazgatói posztot kapta meg.)

- Már ki is egyenlítettük azokat a korábbi veszteségeinket, amelyeket a kiválás után szenvedtünk el. A közvélemény-kutatásokból is kiderül, hogy egy lassú, de folyamatosan emelkedő fázisban vagyunk. Nem hiszek a gyors csodákban, de kitartó, szívós munkával át fogjuk tudni adni üzenetünket a választópolgároknak - fogalmazott az LMP társelnöke, aki hozzátette, hogy a kongresszus döntésének értelmében egyedül készülnek a választásokra, ugyanis, mint hozzátette, a „parlamentben nem látunk olyan erőket, akikkel szövetségre tudnánk lépni".

H. L. B. - Fotó: Kollányi Péter/MTI, DV/DM