Évek óta nincs engedélyük

2010. január 23. szombat 19:56

Évek óta nincs engedélyük
Évek óta nincs engedélye a pécsi klinika mentőhelikopter-leszállópályájának. A pilóták eseti engedéllyel szállnak le naponta a klinika területén, így ha baleset történik, őket terheli a felelősség. A szabályoknak megfelelő leszállóhely kialakítása kétszáz millió forintba kerülne. A jelenlegi helyén ilyen már nem lesz, de a felújított klinika tetején minden igényt kielégítő leszállóhelyet építenek.

Több fa, egy óvoda, egy bölcsőde és egy kémény. Legkevesebb ennyi dolog van útban a pécsi klinikai tömb mentőhelikopter-leszállópályájának, amelyre naponta akár több esetben is leszállnak a gépek. Ezek eltüntetésével, elköltöztetésével, illetve átalakításával lehetne a jelenlegi szabályok alapján végleges engedélyt kérni a helikopter-leszállóhoz.

- Ha a jelenlegi helyen minden előírásnak megfelelő leszállópályát akarnánk építeni, annak költsége kétszáz millió forintra rúgna - mondta el a Pécsi Újságnak Dr. Kollár Lajos, a Pécsi Tudományegyetem Klinikai Központjának főigazgatója. - Jelenleg minden leszállás előtt eseti engedélyt kérnek a pilóták, úgy, mintha bárhol máshol, nem kiépített leszállóhelyen tennék földre a gépet. Ez nem jelent sem a légi mentőknek, sem a klinikának többletköltséget, csupán annyit, hogy a pilótának minden alkalommal engedélyt kell kérnie a landoláshoz.

Készül a harmadik leszállóhely

Pécsett jelenleg két helikopter-leszállóhely működik az egyetemi klinikák mellett: a klinikai tömbben és a volt Honvéd-kórház területén szállhatnak le a légi mentők. Jelenleg mindkét helyszínt eseti engedéllyel használják. Tavasszal újabb leszállópályát adhatnak át a forgalomnak, miután a megyei kórház és a Rét utcai klinika területét összenyitják. Az így kialakuló területen hoznák létre a harmadik helikopter-leszállót, amit a tervek szerint szintén csak eseti leszállási engedéllyel vehetnének igénybe a pilóták. 2013-ra viszont újra csak kettő helikopter-leszállóhely maradna a városban: a tavasszal kialakítandó Rét utcai mellett a felújítás előtt álló 400 ágyas klinika tetején is lenne egy leszálló. Ez utóbbi végleges engedéllyel rendelkezik majd, és a klinikai tömbbe érkező traumatológiai ellátást igénylő betegeket is fogadná, így az Akác utcai leszállót fel lehet számolni.

Vagyis minden alkalommal a pilótákra van bízva, hogy mely leszállóhelyeket tartanak biztonságosnak, és hol vállalják a leszállást. A légügyi hatóság nyilvántartása alapján Magyarországon 37 kórházban van leszállóhely, de mindössze 20-nak van engedélye, a többit csak saját felelősségükre használhatják a pilóták. Ilyen a pécsi is.

Itt egyébként 2006 márciusában történt a legutóbbi baleset, amikor a beteg nélkül felszálló helikopter a Kürt utcára zuhant. Az utcában nem volt nagy forgalom, így a járókelők közül csodával határos módon nem sérült meg senki, csak a helikopter személyzetét kellett kórházba szállítani.

Néhány héten belül egyébként változhat a leszállóhelyek engedélyeztetési eljárása, miután az Országos Légimentő Szolgálat kapja meg az engedélyeztetési jogosultságot. A pécsi klinika a változások életbelépését követően azonnal megkezdi nemcsak a meglévő kettő, hanem a további tervezett leszállóhelyek újabb engedélyeztetését - mondta el Kollár Lajos.

Képünk illusztráció.

Marton Ferenc