Elviselhetetlen a válság, ősszel végleg lehúzzák a rolót egyes belvárosi kereskedők
2012. július 04. szerda 20:33

Az utóbbi időben egyre gyakrabban hallani panaszos hangokat a kiüresedő és funkcióját vesztő belvárost illetően, ami kihat mind a kereskedelmi üzletek, mind a vendéglátóhelyek megcsappant vendégforgalmára. Egy-két kivételtől eltekintve a jobb sorsra érdemes sörözők és éttermek csak vegetálnak, mind kisebb vendégkörrel szembesülnek. A városfalon belül található mintegy háromszáz üzlet, bolt és vendéglátóhely jelentős részénél komoly gondokat okoz a bérleti díj és a megemelkedett rezsiköltség kitermelése, sokuk őszre akár le is húzhatja a rolót.
Sok okot lehetne találni a belváros „kiüresedésére", abban azonban talán mindenki egyetért, hogy az érintett üzlet- és vendéglátóhely-tulajdonosok eddigi erőfeszítései a belváros forgalmának fellendítésére nem hozták meg a várt eredményt.
Pár hónappal ezelőtt pedig nagy reményekkel rendezték meg a Belváros.like elnevezésű programsorozatot, amely a terület társadalmasítását és a meglévő problémákra való lehetséges megoldások felkutatását tűzte ki céljául. Az érintettek akkor sikeresnek ítélték az akciót, ám mindennek ellenére információink szerint azóta (is) egyre több üzlettulajdonos gondolkodik azon, hogy ősszel végleg bezárja a boltját.
Egy neve elhallgatását kérő vendéglátós szerint egyre kevesebb a remény arra, hogy megforduljon a "trend" és hosszabb távú megoldás szülessen a pangó forgalomra.
- Nemcsak a bérleti díj okoz gondot, hanem a megnövekedett rezsiköltségek és a munkavállalók bére után fizetendő járulékok kigazdálkodása is nehézséget jelent a boltosok számára - fogalmazott. Hozzátette, úgy tudja, hogy jó néhány helyen már kikapcsolták a gázt és a villanyt is, valamint sok tulajdonos éppen azért nem alkalmaz már munkavállalót, hogy ne kelljen járulékokat fizetnie.
A jelenleg ötvenhat jegyzett taggal rendelkező Pécs Belváros Egyesület elnöke, Farkas Zoltán szerint azonban a szervezet égisze alá tartozó üzlettulajdonosok közül a közeljövőben senki sem szándékozik megszüntetni üzleti tevékenységét.
- Átalakítással, átszervezéssel és az egyesületi kapcsolatok kialakításával lépnénk tovább - fogalmazott a szakember, aki szerint a Holdinggal, a városüzemeltési társasággal, az önkormányzat városfejlesztési csoportjával, valamint a társszervekkel való összefogás révén hosszabb távon orvosolhatók lennének a problémák.
- Az egyesület élénk kapcsolatot ápol budapesti és az ország más területein működő ilyen jellegű szervezetekkel. Nemsokára szövetségbe tömörülünk, a jövő héten pedig alá is írjuk az alapszabályt - fogalmazott Farkas.
A létrehozandó országos szövetség tagjai különböző támogatási rendszerekben kívánnak együttműködni, pályázati pénzekből marketingcsoportokat állítanának fel és hatásvizsgálatokat is végeznének.
- A felreppent hírek szerint a városvezetés klaszter létrehozásán gondolkodik, amelybe a mi egyesületünkön kívül - mások mellett - bevonná a BIOKOM Kft.-t és a holdingot is. A lényeg, hogy mi mindenképpen partnerséget szeretnénk kialakítani az érintett cégekkel, civil szervezetekkel, hiszen csak az együttes munka vezethet eredményre - fogalmazta meg reményeit Farkas Zoltán.
H. L. B. - Illusztráció: Dittrich Éva
Facebook box
Megosztás
Mások most ezeket a cikkeket olvassák
- A házasság érvénytelenségének egyes...
- Megszűnnek az esők, szombaton már a...
- Lámpatisztogatóból lett majdnem...
- Repültek a kukák, dőltek a leanderek...
- Buszbaleset szemtanúit keresik a...
- Jövedéki adóval trükköző bandát...
- Kérés nélkül is kapnak gondosórát a...
- Állatorvosi ügyelet a hétvégén...
- Vandál pusztítás a Barbakánnál:...
- Pécsi kórházban látták utoljára a...