Elképesztő körülmények a tűzoltóknál

2009. november 02. hétfő 19:29

Elképesztő körülmények a tűzoltóknál
Egy 1996-ban készített statikai szakvélemény - nem hivatalosan ugyan, de - kimondta, hogy veszélyes az épület, ám a vizsgálat óta eltelt idő alatt felújítás nem történt az Engel János úti Pécsi Tűzoltólaktanyában. A régóta várt felújítás - vagy inkább a költöztetés - azért is lenne sürgető, mert egy riasztás idején akár az épületben is rekedhetnek a mentésre induló autók.

Elképesztő körülmények között dolgoznak a pécsi lánglovagok: a laktanyán több helyen láthatók a sorozatos beázások, vizesedések jelei, az ingatlan vasszerkezete pedig - ismeretlen mértékben - korrodált. Egy két évvel ezelőtt készült szakvélemény a rozsdásodás miatt nem engedélyezte például egy nagy teljesítményű mosógép elhelyezését az épület első emeletén.

A laktanya gondjai évtizedesek, a városháza illetékes bizottsága ugyanakkor egy újabb szakmai anyag elkészítéséről tárgyal ezen a héten.

Dr. Góra Zoltán, a Pécsi Tűzoltóság parancsnoka azt mondta munkatársunknak, hogy a most következő vizsgálatra azért van szükség, mert szeptember végén megjelent az a kiírás, amelynek segítségével - az előzetesen 1,5-2 milliárd forintra becsült - új központ, illetve egy, a keleti városrészben építendő tűzoltóőrs kialakításának költségeire pályázhatna a város. Mint mondta, a dokumentációt november végéig kell beadni a legfrissebb szakvéleménnyel együtt, amely a mostani állapotot tükrözi. 




Nem csupán statikai gondok akadnak azonban a lánglovagok munkahelyén, de a csapadékvíz-elvezetést és a hőszigetelést is meg kellene oldani, ráadásul a nyílászárók cseréjére is szükség lenne, valamint a gépészet és a villamoshálózat is teljes felújításra szorul. A tragikus állapotokat jellemzi, hogy a lapostetőn korábban egy facsemete is gyökeret eresztett. Azt ugyan kivágták, de azóta bokrok nőnek, sőt a lefolyástalan területen már a nád is megtelepedett.

Nem alkalmas laktanyának

A  legutóbbi átfogó elemzés 2006-ban készült az ingatlanról, amiben rögzítették, hogy az ingatlan tűzoltólaktanyának nem alkalmas - a különböző tervezési, kivitelezési és karbantartási hiányosságok miatt. Az épületben közlekedő több tonnás autók által keltett rezgéseket a tartószerkezet "már nem igazán tudja elviselni", a télen behordott sós hólé pedig korróziót idézett elő. Ezen problémák a jelenlegi épület felújításával nem orvosolhatók - tolmácsolta a szakértői megállapításokat a parancsnok.


Még ennél is súlyosabb gond, hogy a laktanya garázskapui nem mindig nyílnak az erre szolgáló gomb megnyomása után, sok esetben 15-20 másodpercet is igénybe vesz a hatalmas kapuk kézi erővel való kinyitása, feltekerése. Góra ezzel kapcsolatban megjegyezte: többször volt már arra is példa, hogy egy-egy kapu minden erőfeszítésük ellenére zárva maradt.

"Lekopogom: szerencsére riasztás esetén nem fordult még elő ilyesmi, viszont gyakorlat idején már igen. Sőt, megesett az is, hogy a hatalmas garázsajtók egyike az éppen kiálló szerkocsira zuhant" - tette hozzá.

A most beadandó városi pályázathoz minimum 20 százalék önerőt kell felmutatni. A tervek már készülőben vannak, ám mivel az ingatlan a Baranya Megyei Önkormányzaté, a pályázatot viszont a tűzoltóságot fenntartó városnak kell benyújtania, a két helyhatóságnak még egymással is meg kell egyeznie.

B. M.