Egyre bizonytalanabb a hulladékszállítás Szigetváron

2009. október 30. péntek 17:19

Egyre bizonytalanabb a hulladékszállítás jövője Szigetváron, mert a város közgyűlése legutóbbi ülésén megerősítette korábbi határozatát, miszerint nem tekinti szerződéses partnerének a közszolgáltatást végző hulladékkezelő vállalatot.

Paizs József, Szigetvár szocialista polgármestere az MTI-nek pénteken elmondta: a testületi tagok többsége által elfogadott, de részéről nem támogatott előterjesztés szerint törvényellenes a Duna-Dráva menti Hulladékgazdálkodási Kft.-vel (DDMHG) kötött és 2004. január 1-től életbe lépett tíz évre szóló közszolgáltatási szerződés. Azt, hogy miért tartják törvényellenesnek a 100 százalékban önkormányzati tulajdonú, pécsi székhelyű Biokom Kft. leányvállalatával kötött egyezséget, nem indokolták.

A polgármester utalt rá, az érintett képviselők egy korábbi ülésen még azzal érveltek a kontraktus semmissége mellett, hogy nem tekinthető jogutódnak, így az önkormányzat partnerének sem a hulladékszállítást jelenleg végző másik Biokom-leányvállalat, a Dél-Kom Kft., melybe beolvadt a korábbi szolgáltató DDMHG. Egyúttal kezdeményezték, hogy a baranyai kisváros közbeszerzési eljárással keressen vállalkozót a szilárd kommunális hulladék gyűjtésére, szállítására, valamint kezelésére.

Paizs József elmondta: a határozat annak ellenére született meg, hogy a zöldhatóság igazolta, a DDMHG jogszerűen végzi a hulladékkezelést Szigetváron. A polgármester, vétójogával élve, korábban felfüggesztette a határozat végrehajtását, most pedig úgy döntött, nem írja alá az azt megerősítő újabb döntést még akkor sem, ha tudja, hogy azzal megsérti a törvényt. A javaslatot elfogadó képviselők ellen pedig büntetőfeljelentést tesz a rendőrségen nagy vagyoni hátrány okozása címén.

Magyarázata szerint Szigetvár és a hulladékkezelő közötti együttműködés felmondásának jogi kritériumai nem álltak fenn. "A döntés törvénytelen volt, emiatt a város akár 400-500 millió forint kártérítést is fizethet a cégnek, s ez érzékenyen érintheti az évi mintegy 2,5 milliárd forintból gazdálkodó Szigetvárt. Nem beszélve arról, hogy mostantól a szolgáltatás fenntartásáért is meg kell küzdeni. Remélem, a Dél-Kommal a történtek ellenére nem áll le a hulladékszállítással" - közölte a politikus.

Megjegyezte: az ügy hátterében feltehetően a képviselők azon szándéka áll, hogy egy másik, Somogy megyei céget bízzanak meg a közszolgáltatással.

Genczler István, a BIOKOM Kft. cégvezetője a Dél-Kom igaza mellett érvelve korábban azt hangsúlyozta, hogy a DDMHG beolvasztásával a Dél-Kom a jogutód. "Sem a tulajdonosi, sem az alkalmazotti kör, sem technikai feltételek nem változtak. Tulajdonképpen csak a név más" - közölte.

A szolgáltatással kapcsolatban megjegyezte, hogy Szigetváron mintegy 3900 háztartás van, a város évente bruttó 46 millió forintot fizet a hulladékszállításért és -kezelésért. Hozzátette: a Dél-Kom a döntés ellenére érvényesnek tekinti az önkormányzattal kötött szerződést és tovább szolgáltat.

"A hulladékszállítás leállítására akkor kerülhetne sor, ha a város döntése nem változik meg és ragaszkodik a jogellenes határozatához" - jegyezte meg Genczler István. A testület korábbi határozatát megerősítő döntést követően a Biokom azt a választ adta az MTI megkeresésére, hogy várják a szigetvári önkormányzat hivatalos tájékoztatását a legújabb fejleményekről, s annak függvényében döntenek a további lépésekről.

(mti)