Egyetem helyett: OKJ vagy munka? - Pécsi helyzetjelentés a jelenlegi lehetőségekről

2012. szeptember 02. vasárnap 14:25

Egyetem helyett: OKJ vagy munka? - Pécsi helyzetjelentés a jelenlegi lehetőségekről

Az államilag támogatott felsőoktatási helyek csökkenésével érezhetően megcsappant az egyetemekre, főiskolákra jelentkezők száma. Azok számára, akik felvételi pontszámuk, esetleg anyagi természetű okok miatt nem kerültek be a felsőoktatásba, kétféle választás adott, amennyiben nem kívánják tétlenül tölteni a következő felvételi időszakig az idejüket: OKJ-s képzettséget próbálnak szerezni, vagy megkísérelnek munkába állni. A helyzetet bonyolítja, hogy a szakképzések rendszere jövő évtől változáson megy keresztül.

Az Országos Képzési Jegyzék (OKJ) rendszere egy 2012-es tervezet hatására több ponton megváltozik.

A legfontosabb eltérések az eddigihez képest: 2013. január 1-jétől már a felnőttoktatásban is kötelező óraszámokat rendelnek a képzésekhez, ez az eddiginél magasabb óraszámok esetén a képzési díjak emelkedését jelentheti, illetve nem lesznek úgynevezett elágazások, és megváltozik az is, hogy mely szakmák oktathatók kizárólag iskolarendszerben. Az OKJ keretében megszerezhető szakmák, szakképzettségek jelenleg még sokfélék, azonban ezek száma is csökkenni fog 2013-tól.

A felnőttképzést is érintő felsőoktatási keretszám változás, illetve az OKJ-t módosító tervezet hatásairól Kozma Béla, a Comenius Szakközépiskola és Szakiskola igazgatója nyilatkozott lapunknak. Az igazgató elmondta, hogy egyre kevesebb az érettségiző, ugyanakkor a Comenius 500 fős nappali képzésén az összeállítás készítésének időpontjában már csak 6 jelentkezőt tudtak fogadni. Hozzátette, hogy intézményük már működése óta kihasználja kapacitását. A hozzájuk időben jelentkezők 7 szakmacsoport összesen 15 féle képzésén tanulhatnak piacképes szakmát.

Kozma a szakképző intézmények jelentős előnyeként említeti, hogy ezekben gyakorlatorientált oktatás folyik, és az ilyen képzőhelyeken idén utoljára elérhető felsőfokú szakképzések esetén a tanulók kreditpontot kapnak a tanulmányaik során, amelyeket egyetemre kerülve felhasználhatnak. Fontosnak tartotta kiemelni, hogy az itt eltöltött félévek nem csökkentették az államilag finanszírozott féléveket, ellentétben a felsőoktatásban folyó felsőfokú szakképzéssel. A vezető véleménye szerint az OKJ átalakulása elsősorban a piac átrendeződésével jár, és minőségi javulást hozhat.

A Szinergia Szakképző Iskola részéről Kalapos Adrienn elmondta, hogy az előző évben 3 nappali tagozatos osztályt indítottak, míg idén 4-5 osztály is indulhat. Szerinte nem annyira szembetűnő a megváltozott keretszámok okozta esetleges növekvő érdeklődés, mert sokan már a ponthatárok megállapítása előtt jelentkeztek.

Az új OKJ bevezetésével kapcsolatosan közölte, hogy igyekeznek gyorsan reagálni, és kiemelte, hogy a növekvő képzési időhöz magasabb képzési szint is társulhat. Például a pénzügyi-számviteli ügyintéző képzésnél másfél évről 2 évre növelt időtartamhoz az eddigi középfokú képesítés helyett ezután már emelt szintű minősítés jár. Hozzátette azt is, hogy az iskolarendszerű képzés tanulói jogviszonyt biztosít, diákigazolvánnyal és egyéb, kapcsolódó juttatásokkal.

Bármely szakképzést választja is a jelentkező, fontos tudni, hogy iskolarendszerű képzésben az első szakma megszerzése törvényi előírás szerint ingyenes, de az intézmények üzemeltetői felszámíthatnak többletszolgáltatásokért térítési díjat. Pécsett jelenleg széles a választék szakirányokból: egészségügyi, gazdasági, informatikai, idegenforgalmi területeken egyaránt kínálnak képzést. Marketing ügyintézést tanulhatnak, fogtechnikus szakmát és rendszergazdai képesítést is szerezhetnek az érdeklődők, a szükséges gyakorlat megszerzését esetenként az intézmény partnerei megoldják.

A Baranya Megyei Kormányhivatal Munkaügyi Központja igazgatóhelyettese, Sasvári Gábor tájékoztatta lapunkat arról, hogy a közoktatásból kikerülőknek több lehetőséget is kínálnak a továbbtanuláshoz, a munkaerőpiacon való tapasztalatszerezéshez, illetve az elhelyezkedéshez.

Az idei ősz folyamán „Mi a pálya?" címmel pályaválasztási kiállításokon várják a középfokú végzettségű, a felsőoktatási rendszerbe be nem került fiatalokat, ahol megismerkedhetnek az iskolarendszerű képzésekkel, a munkaerő-piaci képzési és nyelvtanulási lehetőségekkel, és felvilágosítást nyújtunk a hazai és külföldi munkavállalási esélyekről, valamint az önkéntes munka előnyeiről is - közölte az igazgatóhelyettes.

2012. szeptember 1. és 2012. december 31. között, az „Első munkahely garancia" elnevezésű országos program keretében lehetőséget biztosítanak a 25 év alatti - felsőfokú végzettségű személy esetén a 30 év alatti - pályakezdőknek arra, hogy az őket foglalkoztatni kívánó munkáltatóknál 3-4 hónapos munkagyakorlatot szerezzenek, mondta Sasvári Gábor.

A pályakezdő fiatalokat „A hátrányos helyzetűek foglalkoztathatóságának javítása" (TÁMOP 1.1.2) elnevezésű projekt is kiemelt célcsoportként kezeli. E program keretén belül is lehetőség van képzésben részt venni, a foglalkoztatás támogatásával elhelyezkedni, vagy akár saját vállalkozást elkezdeni átmeneti támogatás segítségével.

H. T.