Egy pályázaton múlik az Apolló ArtMozi sorsa - az önkormányzat felkarolta a tervet
2012. október 05. péntek 21:33

Digitális vetítőgép beszerzésére pályázik együtt a nonprofit, közhasznú Cirko Film - Máskép Alapítvány által üzemeltetett Apolló ArtMozi és a pécsi önkormányzat az Emberi Erőforrások Minisztériumánál. A városháza szerint amennyiben a 16,5 milliós fejlesztés nem valósul meg, a filmszínház nem fogja tudni az előírt üzemeltetési feltételeket teljesíteni és a bezárás veszélye fenyegetheti.
Pécs jelenleg egyetlen működő művészmozija két - egy negyven, illetve egy száztíz fő befogadására alkalmas - termében naponta hat filmet vetít. Ezek hatvan százaléka - az artmozik működését szabályzó rendeletnek megfelelően - európai, köztük magyar alkotás.
Előadásaikra hetente ezertől háromezer főig terjedő látogató kíváncsi. Varga Gabriella, a filmszínház vezetője szerint a szórást leginkább a vetített alkotások határozzák meg. Mivel az utóbbi években a művészfilmek immár hetven százaléka szinte csak digitális formában kerül be az országba, a fejlesztésnek köszönhetően bővülni fog a repertoár, s ettől a közönségszám emelkedését várják.
Rövidesen indulnak a vetítések az Urániában
A tervek szerint heti két-három vetítést tartanának októbertől a pécsi Uránia moziban, a repertoár leginkább régi, klasszikus művészfilmekből áll majd össze.
Kálócz Tamás, a filmszínházat üzemeltető Uránia Pécs Kft. ügyvezetője a konkrét alkotások címét még nem kívánta elárulni, de - mint elmondta - műsortervük elérhető lesz a mozi honlapján és Facebook-oldalán.
Látogatóik legnagyobb része a fiatal felnőttek, a 26 és 45 év közötti korosztályból kerül ki, s igen magas a nyugdíjaskorú közönség aránya is. Csak ezután következnek az egyetemisták - akik évről évre érezhetően egyre inkább elmaradnak.
Az Apolló működése egyébként a nullszaldóhoz közelít, a legtöbbször kicsivel felette, de például tavaly minimálisan alatta volt, a költségeik fedezéséhez szükséges pályázatok alacsony száma miatt - tudtuk meg Varga Gabriellától. Éves üzemeltetési költségük 16 millió forint.
A 16,5 milliós digitális fejlesztéshez egyébként 25 százalékos önerő is szükséges; az így beszerezni tervezett vetítő önmagában még nem működőképes, az azt irányító szerver négymillió forintba kerül. Amennyiben az első kört sikerrel veszik, akkor kerülhet sor az irányító szerver beszerzésére, amelyre egy meghívásos pályázat nyújt lehetőséget.
A minisztériumi pályázaton csak az önkormányzattal közösen indulhatnak a művészmozik: érdekesség, hogy a pécsi városháza annak ellenére tartotta fontosnak a támogatást, hogy rendelkezik egy városi tulajdonú, korábban nagyjából hasonló profillal üzemeltetett filmszínházzal, az Urániával - igaz, azt jelenleg bérlők üzemeltetik.
Az Apollo szinte kizárólag művészfilmeket vetít, egyetlen olyan vidéki moziként, amelyet egy független, civil kezdeményezés hívott életre. Nagyon fontos, hogy ezt az értéket Pécs megőrizze és támogassa - indokol a kapcsolódó közgyűlési előterjesztés.
Képünkön: Az Apolló mozi épülete látható
Balikó Gergő - Fotó: Dittrich Éva
Facebook box
Megosztás
Mások most ezeket a cikkeket olvassák
- Szili Katalin: nem egymás mellett,...
- Gázolt a vonat, késtek a járatok a...
- Helyszínelés miatt állt le reggel a...
- Pécsi és mohácsi vállalkozások...
- Petri György nevét viseli a megújult...
- Repültek a kukák, dőltek a leanderek...
- Szellemirtókkal,...
- Megint szólnak: erre járnak majd a...
- Ismét egy, a sínekre tett...
- Kötelező lehet a boltokban legelább...