Durvul a vita a régészek között

2009. augusztus 10. hétfő 19:31

Durvul a vita a régészek között
Egyetlen dokumentáció és lelet sem érkezett meg eddig a megyei múzeumhoz, annak ellenére, hogy a baranyai intézmény vezetői szerint több helyi feltárás esetében is sort kellett volna már erre kerítenie a Kulturális Örökségvédelmi Szakszolgálatnak (KÖSZ).

Mint ismert, Pécsett és Baranyában az elmúlt hónapokban számos régészeti feltárást végeztek, s végeznek jelenleg is - egy 2007-ben született szabályozás szerint azonban a félmilliárdnál nagyobb értékű beruházások esetében csak a KÖSZ szakemberei végezhetnek ásatási munkálatokat, bárhol legyenek is azok az ország területén. A pécsi intézmények régészei ennek megfelelően úgy érzik, háttérbe szorították őket, ráadásul állításuk szerint sokszor helyismeret nélkül dolgoznak a szakszolgálat vidéki emberei.

Ugyanakkor nem csupán ez okoz fejfájást a pécsieknek: mint mondják, a KÖSZ egyelőre semmilyen dokumentációs kötelezettségének nem tett eleget, sőt még lelet sem érkezett tőlük a megyei intézményhez.

Nagy Erzsébet, a múzeum régészeti osztályának vezetője azt mondja, hogy a helyben feltárt leleteknek ők kell, hogy otthont adjanak, s ez a jogszabályok szerint kötelező érvényű a szakszolgálatra nézve is.

Mint mondta, egyelőre nem tudnak semmit a KÖSZ által feltárt emlékekről, lévén hogy a szervezet azon kötelezettségének sem tett még eleget, hogy a megyében zajló ásatásokat követő harminc napon belül előzetes dokumentációt juttasson el hozzájuk.

Az osztályvezető példaként említi, hogy az 58-as út, illetve a hosszúhetényi elkerülő mentén végzett munkálatok már több mint egy esztendeje befejeződtek, ám a KÖSZ hivatalosan, s a jogszabályok szerint nem adott tájokoztatást számukra, de a lassan már egy esztendeje befejezett Búza téri munkálatokról is csupán a sajtóból értesültek.

A KÖSZ regionális irodavezetője, Kárpáti Zoltán szerint azonban szó sincs ilyesmiről, sőt Kárpáti Gábor pécsi régész azon nyilatkozatát sem érti, mely szerint "visszatértünk a XIX. századi állapotokhoz abban az értelemben, hogy a helyben talált leletek jó részét is a fővárosba szállítják".

Szerinte semmiféle határidőt sem szabtak meg számukra, saját ütemezésük van.

Azt mondja: lett volna alkalom arra, hogy az általuk feldolgozott leleteket átadják, de ehhez mindkét oldalról "bizonyos feltételeknek biztosítottnak kell lenniük". Visszautasítja viszont, hogy a fővárosba kerülnének a pécsi-baranyai anyagok, erről ugyanis nincs szó, s ígéri, a baranyaiak minden anyagot megkapnak majd - ugyanakkor szerinte kérdéses, hogy az átalakítás előtt álló régészeti múzeum jelenleg be tudná-e fogadni a feltárt értékeket. 

Hozzátette, a vonatkozó jogszabály szerinte vagylagosan fogalmaz: azaz vagy megyei, vagy országos hatáskörű intézményben - a Magyar Nemzeti Múzeum ilyen - helyezhetőek el a megtalált értékek. Csak abban az esetben kerülnek azonban a fővárosba az egyes emlékek, ha azokat helyben nem tudják, vagy nem akarják befogadni, tette hozzá. Mint kiemelte, a szakszolgálatnak az a törekvése, hogy az itt feltárt értékek Pécsett maradjanak.


Képünkön:
régészek dolgoznak az egykori Szent Bertalan templom falmaradványainál a Széchenyi téren.

B. M. - MTI Fotó: Kálmándy Ferenc