Domingón 59 milliót bukott a Holding

2009. június 08. hétfő 19:25

Domingón 59 milliót bukott a Holding
A pécsi közgyűlés a minap tárgyalta a Pécs Holding Zrt. 2008-as gazdálkodásáról szóló beszámolót. A cég 4,9 milliárdos bevétel mellett 54 millió forintos adózott eredményt ért el, szemben az elmúlt évben tervezett 290 milliós negatívummal. Varga Péter vezérigazgató szerint mindez csak szoros gazdálkodással volt teljesíthető - a holdingnak azonban már ötmilliárdos a hitelállománya a Rendezvényszervező Kft. által felvett kölcsönnel együtt számolva.

A Pécs Holding Zrt. tavaly folyamatosan likviditási zavarokkal küzdött - mondta Varga Péter. A problémákat leginkább az Expo Center (képünkön) építésére felvett, még tíz esztendeig fizetendő hitel tőke- és kamattörlesztése okozza, ami kényszerpályára állította az alapvetően városüzemeltetési feladatok ellátására hivatott vállalatot. (Az "expós" hitel évente közel hatszázmilliót vesz ki a cég zsebéből.)

A nehézségek ellenére a vállalat az elmúlt évet nettó 54 millió forintos eredménnyel zárta, ugyanakkor több mint 636 milliós szállítói tartozással rendelkezik - ennek következtében arra is volt példa, hogy az egyik hitelező végrehajtási eljárást kezdeményezett a cég ellen.

A képviselők elé kerülő előterjesztésből kiderült, hogy az alaptevékenységből származó bevételekből, az ingatlanértékesítésből befolyt összeg nem fedezte a a többletterhek finanszírozását, ezért a hiányzó forrást hitel felvételével (860 millió forint) pótolta a társaság (amely így már 2,65 milliárd), s ehhez jön pluszban a Rendezvényszervező Kft. által felhalmozott hitel 2,35 milliárdja.

Varga szerint az elmúlt évet a "bevételek elmaradása jellemezte, ráadásul bármilyen nagyságrendű takarékosság mellett is csak ennyi van ebben a cégben, a bevételek tehát nem elégségesek a városüzemeltetési feladatok mindenki számára elfogadható ellátására". Úgy véli, hogy a problémák a korábbi években felhalmozódott feladatokból adódnak - az úthálózatot, a városi infrastruktúrát és az ingatlanokat érintő karbantartások értendők ez alatt -, illetve az ingatlan-értékesítések leállásából. A bevételi lehetőségek is korlátozottak, mondta a vezérigazgató, így például az egyik legnagyobb forrást jelentő bérleti díjakat sem lehet a végtelenségig emelni.

Varga elmondta azt is, hogy a holdingba az átszervezéskor a költségvetési támogatásra szoruló vállalatok kerültek be, két kivétellel: csak a pécsi ipari park, valamint a temetkezési cég működik nyereségesen. Mindezek mellett több tízmillió forintos kiadást jelentett a vállalatok anyacégbe való átszervezése, hiszen ezek adminisztratív és jogi szakértői költségeit, valamint a vagyonértékeléssel járó kiadásokat is a Holdingnak kellett állnia.

B. M. - Fotó: Dittrich Éva