Decsi Tamás: nem rövidültek lényegesen a várólisták Pécsett, ahhoz több pénz kellene
2012. december 20. csütörtök 09:52

A tavaly bevezetett Semmelweis-terv főbb célkitűzései között szerepelt - egyebek mellett - a műtéti és vizsgálati várólisták csökkentése. Az erre irányuló kormányzati szándékot minden érintett üdvözölte, bár jelentős javulás eddig nemigen történt. Prof. Dr. Decsi Tamás (képünkön), a pécsi egyetem klinikai központjának főigazgatója szerint markáns elmozdulás legalábbis még nem érezhető, s ezen csak több anyagi eszköz - azaz több forrás, pénz - birtokában tudna javítani az intézmény.
- Július elsejével megtörtént a területi ellátási kötelezettség újradefiniálása, amely számos más strukturális változást is magával hozott. Ezeknek a funkcionális megvalósítása még további időt vesz igénybe. Ebben a néhány hónapban tehát még nem rövidültek lényegesen a várólisták - fogalmazott megkeresésünkre Decsi Tamás professzor.
A főigazgató elmondta, a PTE klinikai központja csupán minimális mértékben részesült többletjuttatásban július óta, így "csak annak nagyságában tudja a forrásfelhasználás jótékony hatásait felmutatni". Az OEP ugyanis a teljesítményvolumen-korlát (tvk) fölött elvégzett műtétekért nem fizet a kórházaknak, ráadásul azok az operációk a legdrágábbak, amelyekre a legtovább kell várni.
Tehát még kérdéses, hogy a betegek mikor szembesülhetnek ténylegesen rövidebb várakozási idővel.
- Nem akarok jósolgatni a jövőre vonatkozóan, de azt látni kell, hogy akkor rövidülhetnek a várólisták, amikor egy adott feladat ellátására több anyagi eszközt tudunk fordítani. Szervezéssel elérhető, hogy az országban rövidüljenek a várólisták a jobb kihasználtságnak köszönhetően, de Pécs - mint nagy egyetemi centrum - inkább vonzza a betegeket. Ma még ritka, hogy egy pécsi beteg elmenjen egy másik nagyvárosba egy operáció miatt.
Decsi professzor szerint főleg a szürkehályog-műtétekkel kapcsolatos várakozási idő az, ami a társadalom egészsége szempontjából gondot jelenthet.
- Emellett a mozgásszervi protézisek beültetésére is sokat kell várni és egy picit más terület ugyan, de én ide számítanám a hemodinamikai vizsgálatokra való várakozást is.
Az OEP várólistája szerint a szürkehályog-műtétek várakozási ideje a Dél-Dunántúlon átlagosan 267 nap, ez a PTE-n 543 nap, egy térdprotézis beültetéséig pedig legalább hétszáz napot kell kibírni.
H. L. B. - Fotó: Dittrich Éva
Facebook box
Megosztás
Mások most ezeket a cikkeket olvassák
- Hatalmasat bukta lett a vége egy...
- Szépészeti beavatkozásokat végző...
- Húsz országból érkeznek a résztvevők...
- Rókát látott Pécsett? Nincs ezzel...
- Szombaton nem indul szakvezetéses...
- Az esők mellett csütörtökön már egy...
- Heves zivatarokra, jégesőre...
- Elhunyt Bozsik László pécsi újságíró
- Mától Szentágothai János nevét viseli...
- A hét végéig még pótlóbuszozhatunk a...