Civil kontroll az uránkutatásnál

2008. július 15. kedd 22:17

Civil kontroll az uránkutatásnál
Mint ismeretes, a WildHorse Energy Hungary Kft. (WHE) 2006-tól folyamatosan kitermelhető uránérc után kutat a térség több pontján, így Bátaszék, Pécsvárad és Pécs környékén is. A vizsgálatok még messze nem értek véget, hiszen őszre újabb fúrásokat terveznek. A városvezetés fokozott civil ellenőrzést szeretne - derült ki a keddi sajtótájékoztatóból, amit szakmai beszélgetés előzött meg a pécsi városházán.

- Tekintettel a tubesi radar telepítése körüli polgári tevékenységre, erősebb, szervezett civil kontrollra van szükség a WEH uránbányászati tervei kapcsán - jelentette ki Tasnádi Péter polgármester. "Cél, hogy a régió polgárai alaposabb tájékoztatást kapjanak az uránkitermelést megelőző, előkészítő tevékenységről is, és hogy abba beleszólásuk lehessen" - mondta.

Tasnádi már engedékenyebb

Tasnádi már 2006-ban megfogalmazta, hogy nem örül olyan tevékenységeknek a városban, melyek szembemennek a környezetipari klaszter alapelveivel, vagy amelyek bármilyen szempontból a tervezettől eltérő irányba vihetik a város gazdaságát. Most kijelentette, hogy amennyiben a kitermelés nem sért semmilyen előírást, nem károsítja a környezetet, s beilleszthető a környezetipari koncepcióba, a munkahelyek teremtése lesz az elsődleges szempont.

Igaz, a hatósági engedélyek kiállítására is csak a következő másfél évben kerülhet sor. Így ha bármiben nem felel meg a kitermelés az előírásoknak, idő és lehetőség is lesz annak megakadályozására, hogy a kitermelés megkezdődjön.

Minden jel arra mutat ugyanis, hogy a vizsgált régiókban az urán koncentrációja meghaladja azt az értéket, amin felül már megéri kitermelni azt. A kutatások és a végzett próbafúrások is ezt támasztják alá. A polgármester cáfolta azokat a kijelentéseket, melyek szerint már Pécs mellett is végeztek volna fúrásokat, mivel ezek csak egy későbbi fázisban esedékesek.

Barabás András, a WHE képviselője szerint még közel sem egyértelmű, hogy a kitermelés bárhol elkezdődhet, további mérésekre, próbafúrásokra van szükség. Ezen kívül szükséges megvizsgálni, hogy a kitermelés rentábilis lehet-e (az urán kilójának szabadpiaci ára jelenleg 140-150 dollár körül mozog, a kitermelés költségei azonban nagyban függenek a helyi geológiai sajátosságoktól, valamint az alkalmazható technológiától is).

A leghamarabb Bátaszék környékén lehet megkezdeni a kitermelést, jelentette ki Barabás. Azt azonban megelőzi még egy őszre ütemezett kutatás-sorozat, ötven próbafúrással. Megfelelő körülmények mellett leghamarabb 2009 legvégén kezdődhet el a kitermelés itt, míg a mecseki régióban néhány évvel később.

Képünkön: Tasnádi Péter polgármester és Kukai András, a Környezetünkért Közalapítvány Kuratóriumának elnöke.

Szöveg és fotó: H. A.