Bokros-show az Iparosházban

2010. március 22. hétfő 20:43

Hétfőn Pécsett járt Bokros Lajos, a Magyar Demokrata Fórum miniszterelnök-jelöltje, a párt választási programjának kidolgozója, hogy személyesen propagálja a MDF általa kidolgozott - leginkább gazdasági-társadalmi kérdéseket taglaló - koncepcióját.

Bokros előbb az Ifjúsági Házban mondott beszédet egyetemisták és fiatalok jelenlétében, majd este az Iparos Házban mintegy 100 fős hallgatóság előtt tartott beszámolót a párt - általuk inkább vitairatnak tekintett - főbb választási célkitűzéseiről.



A KÉPGALÉRA MEGTEKINTÉSÉHEZ: KLIKK A FOTÓRA!

Az egykori Horn-kormány pénzügyminisztere bevezetőjében büszkén hangoztatta, hogy egy független szakértőkből álló grémium a múlt héten a pártok közül az MDF programját minősítette a legjobbnak, mert "nem ígéretek és ábrándok halmaza, hanem megvalósítható és hasznosítható reformlépések együttese, amely az olcsó és hatékony államra, öngondoskodásra és az alacsony adókra fókuszál".

Mint a közgazdász-politikus elmondta, míg a többi párt szocialista szempontok mentén alakította ki programját, azaz az állami szerepvállalás fontosságát hangsúlyozzák a gazdaság minden területén, addig az MDF piacelvű gazdaságpolitikát hirdet, ahol a vállalkozói osztály megerősítését tartják kívánatosnak, mert általa lábalhat ki az ország a súlyos munkanélküliségből.

Jó, hogy itt vannak a multik

Bokros Lajos egy pécsi cukrászdában délidőben tartott sajtótájékoztatóján kijelentette: a kispártok sikere azért fontos, mert így az ország sokszínűsége megjelenhet a választások utáni Országgyűlésben. Kart karba öltve harcolunk, hogy egy egyedülálló, nem szocialista alapokon nyugvó programmal bejussunk a Parlamentbe - fogalmazott. A miniszterelnök-jelölt hangsúlyozta: nem igaz, hogy a multicégek túlzott jelenléte tönkre tenné a kis- és közepes vállalkozásokat. Véleménye szerint éppen fordított a helyzet, ha betelepül a külföldi tőke, akkor gomba módra szaporodnak körülöttük a magyar társaságok. Ha azonban nem jön be a tőke, az rossz hatással van a gazdaságra, mert csökkenti az exportot, és kevesebb lehetősége van az e cégeknek beszállító magyar társaságoknak. Bokros Lajos fontos problémaként említette a túlméretezett, farkasétvágyú államháztartást és a korrupciót. A jövőjét firtató újságírói kérdésre a politikus azt felelte: az MDF választási szereplésétől függ, hogy mit tesz. Habjánecz Tibor, a párt megyei elnöke a sajtótájékoztatón elmondta: Baranyában hétből három választókörzetben sikerült összegyűjteniük a szükséges 750 ajánlószelvényt. Az 1-es körzetben a pécsi Füredi Péter ügyvéd, önkormányzati képviselő indul, a komlóiban Ordas Miklós pénzügyi szakember, míg Habjánecz Tibor a mohácsi székhelyű választókörzetben méretteti meg magát.
MTI

Az elmúlt tíz év „elveszett évtized", a leszakadásról szól, hiszen a politikai okokból felpörgetett túlzott állami költekezés adósságcsapdába juttatta az országot - fűzte tovább Bokros, aki szerint a „túl méretes, farkasétvágyú, deficites államháztartás" egyebek mellett elnyomja a gazdaság egészséges működését, megterheli a vállalkozókat, túl sokat költ közszolgáltatásokra, azaz az „orrnehéz" államot nem bírja el a gazdaság.

A „reformok kritikus tömegeként" megfogalmazott programterv öt fő területen változtatna a jelenlegi állapotokon: az oktatás, az egészségügy, a nyugdíjrendszer, a közigazgatás és a közteherviselés (adórendszer) mostani helyzetén javítana a Munka és méltóság = Modern Magyarország munkacímet viselő, Bokros által jegyzett koncepció.

Eszerint az oktatásba is be kellene vezetni a szabad versenyt (meg kell változtatni az ösztönzés rendszerét), az oktatók bérét teljesítményük alapján állapítanák meg; az egészségügy már „szét van verve", a kórházak között is szükséges lenne a piacelvű tevékenység bevezetése, hogy az ott dolgozók azt érezzék, hogy nem a beteg van értük, hanem ők a betegekért.

A „többen, többet, hatékonyabban" szlogen azt hivatott kifejezni, hogy nem az államnak kell tömeges munkahelyeket létrehoznia, mert úgy nem lesz fellendülés, hiszen „inkább pusztítja, semmint termeli a nemzeti jövedelmet". A versenyképesség növeléséhez a foglalkoztatás költségeit kell csökkenteni és a munkaerő minőségén szükséges javítani, hiszen manapság teljesen leértékelődött a segédmunka, helyette a kvalifikált munkaerő minél nagyobb számban történő kitermelése lenne üdvözítő.

A jelenleg rossz pályán haladó gazdaság helyett kiszámítható gazdaságpolitika, stabil adórendszer szükségeltetik alacsony adókkal, kisebb bürokráciával és természetesen elfelejtett korrupcióval - zárta Bokros Lajos.

H. L. B. - Fotó: Dittrich Éva