Bizonytalanná válhat a hulladékszállítás Szigetváron

2009. október 22. csütörtök 14:20

Bizonytalanná válhat a hulladékszállítás Szigetváron, miután a város közgyűlése legutóbbi ülésén úgy döntött: nem tekinti szerződéses partnerének azt a társaságot, melybe beolvadt a közszolgáltatást korábban végző hulladékkezelő vállalat.

Paizs József, Szigetvár szocialista polgármestere az MTI-nek elmondta: a testületi tagok többsége által elfogadott, de részéről nem támogatott előterjesztés szerint az önkormányzat közbeszerzési eljárással keres vállalkozót a baranyai kisváros szilárd kommunális hulladékának gyűjtésére, szállítására, valamint kezelésére.

A politikus hangsúlyozta ugyanakkor, hogy vétójogával élve felfüggesztette a határozat végrehajtását és az ügyet újra a közgyűlés napirendjére kívánja tűzni, mert megítélése szerint az együttműködés felmondásának jogi kritériumai nem álltak fenn.

"A döntés törvénytelen volt, emiatt a város akár 400-500 millió forint kártérítést is fizethet a hulladékkezelőnek, s ez érzékenyen érintheti az évi mintegy két és félmilliárd forintból gazdálkodó Szigetvárt. Nem beszélve a szolgáltatás esetleges leállításáról" - közölte Paizs Jószef.

Szigetvár és környékének hulladékszállítási feladatait korábban a 100 százalékban önkormányzati tulajdonú, pécsi székhelyű BIOKOM Kft. leányvállalata, a Duna-Dráva Menti Hulladékgazdálkodási Kft. (DDMHG) látta el, amely a közelmúltban beolvadt az anyacég másik leányvállalatába, a Dél-Kom Kft.-be, mely mint jogutód, ennek megfelelően kérte a Szigetvárral 2004. január 1-én tíz évre kötött közszolgáltatási szerződés módosítását.

Ezt a közgyűlési többség nem támogatta. Az ellenzők csoportjának értelmezése szerint mivel a DDMHG megszűnt, az önkormányzattal kötött szerződése is semmis, ezért közbeszerzéssel kell új szolgáltatót keresni. Paizs József az MTI-nek azt mondta: az ügy hátterében feltehetően a képviselők azon szándéka áll, hogy egy másik, Somogy megyei céget bízzanak meg a közszolgáltatással.

Genczler István, a BIOKOM Kft. cégvezetője a Dél-Kom igaza mellett érvelve azt hangsúlyozta, hogy a DDMHG beolvasztásával a Dél-Kom a jogutód. Sem a tulajdonosi, sem az alkalmazotti kör, sem technikai feltételek nem változtak. Tulajdonképpen csak a név más - közölte.

A szolgáltatással kapcsolatban megjegyezte, hogy Szigetváron mintegy 3900 háztartás van, a város évente bruttó 46 millió forintot fizet a hulladékszállításért és -kezelésért. Hozzátette: a Dél-Kom a döntés ellenére érvényesnek tekinti az önkormányzattal kötött szerződést és tovább szolgáltat.

"A hulladékszállítás leállítására akkor kerülhetne sor, ha a város döntése nem változik meg és ragaszkodik a jogellenes határozatához" - jegyezte meg Genczler István.

(mti)