Betámadta az MSZP a Zsolnayt és a városvezetést - Bachar Najari csak a jövő héten nyilatkozik

2013. december 06. péntek 15:27

Jövő héten sajtóközleményben ad tájékoztatást a Zsolnay Porcelánmanufaktúra Zrt. tulajdonosa a vállalattal kapcsolatos, pénteken megjelent sajtóhírekkel kapcsolatban - közölte a gyár többségi tulajdonosa az MTI-vel.

Bachar Najari ezzel arra reagált, hogy sajtóhírek szerint szerdán leépítések kezdődtek a Zsolnay-gyárban, emellett az igazgatóság felfüggesztette Vajda László cégvezetőt.

A hírek szerint hét-nyolc emberrel íratták alá eddig a munkaszerződés közös megegyezéssel való felmondását, s csütörtökön mintegy harminc ember kapott 24 órás gondolkodási időt arra, elfogadja-e a felkínált négyórás foglalkoztatást.

A társaság többségi tulajdonosa az MTI-nek azt mondta, úgy érzi nemtelen támadások érték a gyárat, s a lapban megjelent, több országos médium által átvett információk egy része sem felel meg a valóságnak. Ezért a gyár vezetése egy közleményt állít össze hamarosan, ezt pedig jövő héten juttatják el a sajtónak.

A pécsi polgármester kabinetiroda is közleményt adott ki még csütörtökön, amelyben azt írják, semmilyen körülmények között nem akar beleszólni a városvezetés a Zsolnay Porcelánmanufaktúra Zrt. működésébe, a tulajdonos döntéseibe és üzleti koncepciójába. - Pécs számára ahogy eddig, úgy ezután is az a legfontosabb, hogy helyreálljon a Zsolnay hírneve, megerősödjön ez a nagy hírű pécsi márka, illetve hogy a gyár továbbra is Pécsett maradjon! A tulajdonos ezeket a garanciákat biztosította, ugyanazok a céljaink - állt a kabinetiroda a távirati irodához elküldött közleményében.

A mintegy 200 embert foglalkoztató Zsolnay többségi tulajdonrészét 2013 elején vásárolta meg Bachar Najari. A manufaktúra évek óta gazdasági nehézségekkel küszködik. A Magyarországon luxusórák kereskedelmével foglalkozó Bachar Najari a Zsolnay 74,5 százalékos tulajdonrészé szerezte meg 180 millió forintért, és vállalta, hogy 2014 őszéig félmilliárd forint tőkejuttatást is nyújt a gyárnak. A kisebbségi tulajdon és az aranyrészvények a pécsi városi vagyonkezelőnél, illetve a városnál maradtak. A porcelánmanufaktúra 2012-ben 602 millió forint nettó árbevétel mellett 338 millió forint veszteséggel zárt; 2011-ben 840 millió forint árbevétel mellett 282 millió forint volt a vesztesége. 

A Zsolnay-gyárral kapcsolatos híreszteléseket illetően sajtóközleményt juttatott el szerkesztőségünkhöz az MSZP helyi szervezete, amely az alább olvasható.

"Leépítést hozott a Zsolnayba a Mikulás

A közelmúltban sajtótájékoztató keretében aggódva tettünk fel kérdéseket. A Zsolnay Porcelánmanufaktúra Zrt. új tulajdonosa miért nem utalta át azt a 100 millió Ft-ot, amelyet a Pécs városával kötött privatizációs szerződés értelmében 2013. szeptember 30-ig kellett volna megfizetnie? Megkérdeztük Páva Zsoltot is, hogy miért nem követeli az ugyanebben a szerződésben kikötött, és a városnak járó 10 millió Ft-ot? Aggódtunk amiatt, hogy a gyár egyedül nem képes a munkabérek kifizetésére, ezért állami és európai támogatást vett igénybe. A válasz kioktató és pökhendi volt. Azt a látszatot akarta kelteni, hogy minden a legnagyobb rendben van.

Mára kiderült, hogy semmi sincs rendben. A 100 millió Ft tőkejuttatás még mindig nincs kifizetve, Páva Zsolt a 10 millió Ft-os kötbért még mindig nem követelte. Az igazgatóság tegnap a vezérigazgató kirúgását kezdeményezte, és 30 pécsi munkavállaló megélhetése került veszélybe.

Páva Zsolt korábban azt nyilatkozta: „Pécs számára stratégiai kérdés, kötelesség, hogy e szellemiség mentén a gyártást is fenntartsuk, s megőrizzük az ott jelenleg dolgozó több mint 200 ember munkahelyét."

Bachar Najari pedig egyik első nyilatkozatában kiemelte: „Szeretném, ha hamarosan a jelenleginél kétszer többen dolgoznának a gyárban, 400-450 fő, így szükségünk lesz még szakemberekre, művészekre."

Látjuk, hogy a nagyratörő tervek, hangzatos nyilatkozatok alaptalan ígérgetésnek bizonyultak.

A fideszes városvezetés most hallgat, bedugja a fejét a homokba, tétlenül nézi végig a Zsolnay Gyár leépülését, nem érvényesíti Pécs jogait, veszélybe sodor 200 pécsi munkahelyet. Amikor a nyereséges vízművet kellett elfoglalni kidobó emberekkel, akkor bátor volt Páva Zsolt. Most, hogy a város kincsét kellene megmenteni, gyáván bujdokol.

Azonnali válaszokat és intézkedéseket követelünk:

Szálljon le a magas lóról a befektető, a fideszes városvezetés húzza ki a fejét a homokból és tárják a közvélemény elé a valós helyzetet!

Páva Zsolt éljen a fideszes privatizációt tartalmazó szerződésben foglalt jogokkal és viselkedjen tulajdonoshoz méltón!

A minap büszkélkedett Páva Zsolt, hogy Pécs újabb milliárdokat kap a kormánytól segélyként. Az a pénz épp elég lenne arra, hogy a Zsolnay Gyárat, és ezzel több száz pécsi munkahelyet mentsen meg. Ne a haverok tanácsadói szerződéseit fizessék ki belőle!

Ha a fideszes városvezetés nem tesz semmit, és a Zsolnay Gyár emiatt ellehetetlenül, úgy kezdeményezni fogjuk a jogi felelősség megállapítását minden fórumon.

Pécs, 2013. december 6."