Baloldali belharc Pécs-Keleten

2009. szeptember 02. szerda 19:35

Baloldali belharc Pécs-Keleten
Mint arról beszámoltunk, a minap tíz, a keleti városrészben működő egyesület kérte a helyiek szerint a szocialistákhoz közeli Bányász Kulturális Szövetséggel 2003-ban megkötött, majd 2008-ban újabb öt évre meghosszabbított közművelődési szerződés felfüggesztését. A lapunk birtokába került dokumentumok szerint azonban a reklamáló civil egyesületek egy része is a baloldalhoz köthető.

Forrásaink utaltak: az egyesületek által tett kezdeményezés mögött sokkal inkább a bázisát vesztő, és szétesőben lévő pécsi MSZP újabb belharca áll, mintsem a helyi kulturális élet megújításának szándéka.

Példaként hozták fel, hogy az aláírók között van a polgármesteri kampányban - rágalmazó szórólapok terjesztése kapcsán - a médiafigyelem homlokterébe került Reflektor Kulturális Közhasznú Egyesület vezetője, Zsiga István is, aki annak idején az MSZP képviselőjelöltjeként elindult az önkormányzati választásokon. Zsiga ugyanakkor alapszervezeti titkárként is dolgozott korábban. (A Reflektor ez évben informatikai eszközök karbantartására, fejlesztésére és hangoskönyvekre egymilliót kapott a várostól, további százezret a Kultúra Pécs-Meszesen programra, és másfél milliót a Keleti Civil Kapcsolatok Háza működtetésére).

A Reflektor a Dobó István utca egyik több emeletes épületének alsó szintjén kapott  helyiséget a várostól (térítésmentesen) amely információnk szerint otthont ad az egyéni önkormányzati képviselő, volt MSZP városi elnökségi tag, Molnár Ferenc fogadóóráinak is. Forrásaink szerint a sokak által - tagságának összetétele miatt - csak az MSZP nőtagozataként emlegetett Nők Pécs-Keletért Egyesület szintén számos rendezvényt tartott már a Reflektor bázisán.

Molnár Ferenc, mint ismert, az Összefogás Pécs Keletért Egyesület (ÖPKE) elnöke is egyben, amely szintén aláírta a BKSZ elleni beadványt. 2009 februárjában az elnök még a meszesi MSZP-alapszervezetet vezette. A jelenleg a Baloldali Szövetség Pécs Városáért városházi frakció tagja által irányított ÖPKE idén szintén részesült városi forrásokban. 150 ezret kapott működési célra, de az  Európa Kulturális Fővárosa-projekthez kapcsolódó  "Új munkahelyek sikeréért" program keretén belül is jutott nekik támogatás.

Szintén kérdéses a Pécsújhegyi Érdek- és Környezetvédelmi Egyesület "civilsége" is. E szervezetet ugyanis az a Mogyorósi András vezeti, aki az újhegyi alapszervezet titkára is egyben. Az egyesület az elmúlt években szintén többször kapott 50 ezer és 200 ezer forint közötti működési támogatást Pécs városától.


Képünkön: BKSZ által működtetett Pákolitz István Közösségi Ház egyik rendezvénye.
 

B. M. - Fotó: meszes-pecs.hu