Az utolsó lépés

2010. december 18. szombat 19:59

Az utolsó lépés
Tavaly az egész ország közvéleményét megrázta az a hír, hogy öngyilkos lett egy mindössze tizenhárom éves pécsi lány. Hasonlóan tragikus véget ért annak az egyetemistának az élete, aki a Szántó Kovács János utcai kollégiumban vágta fel az ereit 2009 májusában. A téma szakértője, dr. Kézdi Balázs professzor szerint az öngyilkossághoz nem elég egyetlen kiváltó ok, ahhoz konfliktusok egész sorozata szükséges. Pécsett a mobiltelefon-hálózatok adó-vevő tornyairól és a tízemeletesekről ugranak le leggyakrabban, de sokan vetették már magukat vonat alá is.

Közhely, hogy a nappalok rövidülése, a borult idő, de magányos embereknél az ünnepek közeledte is olyan szorongást és kétségbeesést válthat ki, amely felerősíti az amúgy is jelenlévő súlyos problémákat - ennek egyes esetekben öngyilkosság is lehet a vége. 

A tragikus tetthez azonban nem egyetlen ok vezet.

- Ha feltárjuk egy-egy öngyilkosság körülményeit, elemzést végzünk, akkor okok szövevényére bukkanunk. Az elmagányosodás folyamata például önmagában nem elég ahhoz, hogy valaki véget vessen az életének. Konfliktusok egész sorozata előzi meg - tudtuk meg Kézdi Balázs professzortól, aki évekig oktatott pszichológiát a Pécsi Tudományegyetemen, az öngyilkosság témakörében pedig számos publikációt jegyez.

Az öngyilkosság szempontjából az életkor is meghatározó. A fiatalok egy részénél a halálnak külön kultusza van: elég körbenézni az interneten, tele van olyan képekkel, melyek tizenéveseket ábrázolnak - temetőben, esetleg pengével a kezükben vagy vasúti sínen fekve.

- Statisztikák igazolják, hogy a serdülőkor, az időskor ebből a szempontból veszélyes életszakasz, de a középkorú férfiak aránya is magasabb az öngyilkosok körében - mondta dr. Kézdi Balázs.

Pécsett is vannak öngyilkosság szempontjából "népszerű" helyek.

- A tűzoltók évente két-három alkalommal kapnak riasztást öngyilkossági kísérlethez, általában mobilhálózatok adó-vevő tornyaihoz, tízemeletesekhez, a tv-toronyhoz vagy éppen könnyen megközelíthető gyárkéményekhez kell vonulnunk - mondta a Pécsi Újságnak Hanbauer Péter, a városi tűzoltóság alezredese, aki hangsúlyozta: nem szívesen beszél e helyekről, mert a statisztika bizonyítja, ha nagy nyilvánosság előtt esik szó ezekről az objektumokról, hosszú távon növekszik az öngyilkossági kísérletek száma az említett pontokon.

A felsorolt helyek mellett a Megyeri híd alatti vasútvonalnál és a Havihegyen is több öngyilkosság történt már, de évekkel ezelőtt az uránvárosi tizenhét emeletes épületről is a mélybe vetette magát egy ember.

Ha valaki úgy érzi, hogy önmagának vagy ismerősének, családtagjának segítségre van szüksége, ne halogassa a pszichológus felkeresését, de akár valamelyik lelkisegély-szolgálat felhívása is sokat segíthet a problémák leküzdésében.


Képünk illusztráció.

Palotás Péter - Fotó: Kováts Judit