Az új tanulmány szerint Pécsett megdöbbentő a klímaváltozás mértéke

2012. december 15. szombat 14:36

Az új tanulmány szerint Pécsett megdöbbentő a klímaváltozás mértéke

Nemrég készült el az a tanulmány, mely szerint Pécsett az átlagosnál magasabb a felmelegedés mértéke, amely több okra vezethető vissza. A folyamat megállítható, de ehhez olyan intézkedések szükségesek, amelyek hosszabb távra is megoldhatják a város környezeti és gazdasági problémáit és érvényesülhet a kitűzött cél, a fenntarthatóság elve.

Új városfejlesztési koncepció elkészítésére törekszik a pécsi városvezetés, amelynek kialakításához a szakemberek mellett a civilek és a lakosság közreműködését is várják. A nemrég elkezdődött együttműködés egyik első jeleként elkészült a város pillanatnyi állapotát felmérő dokumentum, amelyet kiindulópontként használva létrehozható a terület hosszabb távra szóló fenntarthatósági koncepciója.

Az elkészült tanulmány egyik fontos megállapítása, hogy „az elmúlt harminc évben a globális klímaváltozás hatására a középhőmérséklet +1,5 C° körüli Pécsre vonatkozóan, ami jóval több, mint a globális átlag. Ez jelzi, hogy a pécsi klíma változása drasztikus, és a kontinentális-mediterrán egy speciális átmenete irányába tolódik el".

Kővári János bizottsági elnök ezzel kapcsolatban arra hívja fel a figyelmet, hogy mindez jelentős, nem várt következményekkel jár.

- Egyre szélsőségesebbé válhat a térség időjárása, ami komoly gondokat okozhat egyebek mellett az erdő- és mezőgazdaságban, valamint jelentős egészségügyi veszélyei is vannak, nem beszélve a zöldfelületek állapotára gyakorolt hatásairól.

Ezt a tapasztalatok is alátámasztják, hiszen idén például száz napig nem volt csapadék, míg két éve - nyáron - hónapokig folyt a víz az utcákon, mert a csatornák nem bírták elvezetni a lehullott csapadékot.

A szakemberek szerint az elmúlt három évtizedben mintegy négyszáz hektárral csökkent Pécsett a zöldterület nagysága, bár ez főleg a túlzott beépítéseknek köszönhető. Ahogy a tanulmány fogalmaz: „az összetett beépítési struktúra (épületek, építmények, burkolatok); a közlekedés következtében a por és az üvegházhatású gázok feldúsulása; a városi felszín alacsony sugárzásvisszaverő képessége; a magas külső forrásból származó energiafelhasználás miatt a többlet hő kibocsátása együttes hatása miatt a környező területekétől jelentősen eltérő mezoklíma, úgynevezett városklíma alakult ki".

Kővári szerint mindezek mellett fontos probléma, hogy a város szélcsatornáit - amelyek Pécs természetes hűtését biztosították - is erősen beépítették, amitől jelentősen romlott a város mikroklímája.

- Ilyen szélcsatorna található az ürögi városrészben, valamint a Rigóder területén, ami egészen Melegmányig húzódik. Mindezek mellett az elmúlt harminc évben ráadásul növekedett az ipari termelés, fejlődött a közlekedés, azaz emelkedett a légszennyezettség is.

Ahhoz, hogy ez a folyamat megállítható legyen, több, hosszú távú intézkedést kell hozni, ezért is készül új városfejlesztési koncepció. Ebben - egyebek mellett - szerepel az építési szabályzat átgondolása, szigorúbbá tétele (a szélcsatornák további beépítésének megakadályozása) és új fajta forgalom-szabályozás is.

- A következő évek és évtizedek feladata lesz, hogy helyreállítsuk a természet rendjét. Különös tekintettel a belvárosra, hiszen a légszennyezettség mértéke itt rendszeresen meghaladja az egészségügyi határértéket. Az egyéni közlekedést mindenképpen fel kell váltania az energiatakarékos és környezetkímélő közösségi közlekedésnek. De természetesen fontos az is, hogy épüljön Pécsett elkerülő főút, kiváltandó a városon keresztülvivő 6-os utat, s nem utolsósorban szükség lesz a zöldfelület nagyságának növelésére is, amit tudatos munkával, évről évre növelve kívánunk elérni.

Képünk az egyik, az elmúlt évtizedekben lakóházakkal beépített (volt) szélcsatorna helyét ábrázolja a Mecsekoldalban, a Surányi útnál.

H. L. B. - Fotó: Dittrich Éva