Az új karmester akár a Star Wars-szal is kimenne a nép közé

2011. szeptember 13. kedd 18:32

Az új karmester akár a Star Wars-szal is kimenne a nép közé

Szeptembertől Bogányi Tibor (képünkön) személyében új vezető karmestere van a Pannon Filharmonikusok együttesének, miután nyáron lejárt Peskó Zoltán korábbi dirigens szerződése. Az ifjú zenész - aki nem mellesleg gordonkaművész is - Horváth Zsolt igazgató invitálására vállal szerepet a szimfonikusok életében, noha korábban nem tervezte, hogy Magyarországra jön. A szabadidejében a golf szépségeinek hódoló művésszel egyebek mellett céljairól és a zenekar előtt körvonalazódó perspektívákról beszélgettünk.

A tizenkét éves kora óta Finnországban élő ifjú karmester - aki a skandináv országban végezte el az akadémiát - félig finnek, félig magyarnak vallja magát. A zenészi pálya nemzetközi mivolta ellenére is büszke magyarságára, noha legjobban talán az utazást, a világot látást kedveli munkájában.

- Tanultam Párizsban is jó néhány évet, cserediákként rengeteg helyen megfordultam, majd mint karmester számtalan országban vendégszerepeltem. Ez olyan hátteret biztosít, hogy bárhová el tudnék menni és elkezdeni foglalkozni egy zenekar felépítésével - fogalmazot. Kérdésünket megelőzve hozzátette, hogy a pécsi filharmonikusokkal való együttműködés „elég logikusan" következett eddigi pályaívéből, bár korábban nem szándékozott hazánkba jönni.

- A tapasztalat mondatja velem, hogy Európában is ritka rendezettségű menedzsment dolgozik a pécsi zenekarnál. Mint hivatalban lévő és az első koncerthetemet már ledirigáló karmester is amondó vagyok, hogy Magyarországon talán csak a Fesztiválzenekar mögött áll ilyen háttér.

A dirigenssel másfél évvel ezelőtt vették fel a kapcsolatot. Azt mondja, elég erőt érez magában ahhoz, hogy ellendítse a zenekart a jelenlegi holtpontjáról.

- Az utóbbi két évben egy kicsit megakadt az együttes, ehhez teszem hozzá Skandináviából a friss és dinamikus lendületet, amivel a magyarokra jellemző melankóliát szeretném kisöpörni a zenekarből.

Az egy plusz hároméves szerződést kötő művész szerint ma már szinte mindenhol gyakorlat, hogy mielőtt a több évre szóló kontraktust szentesítik, a felek megnézik, hogyan képesek együttműködni a kezdetekkor.

- Egyértelmű, hogy fejlődnie kell a zenekarnak, másrészt a hangszerek jelentős része is cserére szorulna, főleg a fúvósok és a vonósok esetében. Fáradt a hangszerpark, lestrapált hangszereket használnak a zenészek. Ez nehéz ügy, hiszen  egy-egy hangszer több millió forintba is belekerülhet. A hangversenyterem, a legnagyobb hangszer azonban már elkészült, s ez hatalmas előny a számunkra - vázolja a nehézségeket és egyben a lehetséges kiutat a karmester.

Amennyiben pár éven belül sikerül megoldani a hangszerpark minőségi cseréjét, valamint jó úton folytatódik az építkezés, akkor komoly, európai szintű együttessé nőheti ki magát a pécsi. Ez nagy feladat, ahogyan az is, hogy sokáig megragadjon az élvonalban - amihez elengedhetetlen a stabil háttér.

Az új dirigensnek azonban más céljai is vannak: kivinné a négy fal közül a sokak számára elit kultúrának számító komolyzenét.

- Vannak elképzeléseim, hogy miként lehetne megszólítani a város lakosságát, közelebb kerülni a polgárokhoz. Nem idegenkedem attól, hogy elmenjünk például egy bevásárlóközpontba, ahol azok, akik még nem voltak komolyzenei koncerten, miután meghallották a Star Wars bevezetőjét a filharmonikusok tolmácsolásában, ellátogatnak majd a legközelebbi előadásunkra is. Ez Dániában, Finnországban már jól működik: az együttesek járják a város köztereit és hirdetik a zene szépségét.

Bogányi Tibor egyelőre még ismerkedik a honi állapotokkal, a zenei élet kitűnőségeivel, de elképzelései szerint már ebben az évadban Pécsett láthatjuk-hallhatjuk Jandó Jenőt, Perényi Miklóst, Kossuth-díjas zongoraművész testvérét, Bogányi Gergelyt - s nem utolsósorban Kocsis Zoltánt, aki a filharmonikusok első állandó vendégkarmestereként emelheti majd a mércét.

H. L. B.