Az LMP baranyai szervezetének közleménye
2010. június 08. kedd 20:55
"A helyi demokrácia gyengítésével sok kis helyi Döbrögi országává teheti Magyarországot a Fidesz-KDNP javaslata az önkormányzati választási rendszer átalakításáról. Az önkormányzati képviselők számának csökkentésére hivatkozva a kormányoldal valójában a saját politikai ellenfeleit és a civil szervezetek jelöltjeit szeretné kiszorítani a helyi döntésekből. A Lehet Más a Politika parlamenti frakciója ezért nem szavazza meg a javaslatot, sőt, minden eszközt felhasznál, hogy tiltakozzon a helyi demokrácia csorbítása ellen.
A parlament ma szavaz az önkormányzati választási rendszer átalakításáról szóló Fideszes javaslatról. A javaslat fennen hangoztatott célja az önkormányzati képviselők számának a csökkentése, de a valódi értelme hogy kiszorítsa a helyi testületekből a mindenkori ellenzéket. A képviselőtestületek létszámának csökkentése önmagában akár támogatható célkitűzés is lenne, bár nem világos, hogy miért éppen a demokrácián akar spórolni a Fidesz-KDNP, miközben az így megtakarítható adóforintok több mint százszorosa folyik el a korrupció különböző csatornáin. De nehezen hihető, hogy a Fidesznek valóban a helyi politikusok számának a csökkentése lenne a célja, hiszen egy másik javaslattal a kormánytöbbség lehetővé szeretné tenni, hogy az önkormányzatok a képviselőtestületbe meg nem választott, külsős alpolgármestereket bízzanak meg, méghozzá annyit, amennyit csak akarnak.
A javaslat célja sokkal inkább az, hogy a Fidesz rövid távú hatalmi érdekeit szolgálva csökkentse az ellenzéki kontroll és a civil szervezetek részvételének a lehetőségét a helyi közéletben. Egyrészt a javaslat 10.000 fő feletti településeken a jelenlegi 40 százalékról 30 százalékra csökkenti az úgynevezett kompenzációs mandátumok arányát, így a képviselőtestületek még a mostaninál is jóval aránytalanabban fogják leképezni az állampolgárok akaratát. A győztes majdnem mindent vinni fog: egy 40 százalékos támogatottságú szervezet ugyanis könnyen megszerezheti a képviselői helyek több mint kétharmadát. Nyilván a Fidesz politikusai abban bíznak, hogy 2010-ben ők lehetnek azok, akiket nem a választók akarata, hanem az új választási rendszer fog teljhatalomhoz juttatni. Másrészt a javaslat teljesen indokolatlan mértékben megnehezíti a jelöltek indulását, sokszorosára emelve az eddig szükséges ajánlószelvények számát. Arról már nem is beszélve, hogy egy másik törvénymódosítással 35 napról 9 napra akarják csökkenti az ajánlások összegyűjtésére rendelkezésre álló időt.
Ez lenne az nemzeti együttműködés? Aligha. Ez a javaslat nem a kevesebb képviselő, hanem sokkal inkább a kevesebb képviselet javaslata. Ennek hatására a helyi önkormányzatok nem a „szabadság kis körei" lesznek, mint ahogy azt Bibó István megálmodta, hanem sok kis Döbrögi országává teszik Magyarországot.
Az LMP Baranya megyei szervezete bízik abban, hogy a kormányoldal számol törvénymódosításának hosszú távú hatásaival. S esetleges veszélyeivel. S a törvény végszavazása előtt végiggondolja, ezzel a javaslatával egy későbbi helyhatósági választáson talán épp' magát hozza nehéz helyzetbe. Az LMP elkötelezett abban, hogy a helyi kérdések valóban helyben találjanak választ, s abban, hogy a helyi civil kezdeményezések beleszólhassanak a politikába. Hogy a választópolgároknak helyben is legyen valódi választásuk. Ezért felajánljuk támogatásunkat minden helyi ügyben érdekelt civil kezdeményezéshez, mellyel a baranyai területi csoportot megkeresik.
LMP Baranya Megyei Választmány"
Facebook box
Megosztás
Mások most ezeket a cikkeket olvassák
- Megérkeztek az ötös lottó...
- Csípős éjszaka után zivatarok...
- Ennyi volt: leállnak a pogányi...
- Alapításuk 150. évfordulóját...
- Volt egyszer egy Tejbisztró:...
- Baranyában is készülnek a nemzeti...
- Több mint másfél hónapja hiába...
- Megdőlt egy szakállas országos...
- Megható levelet írt egy pécsi szülő a...
- Már több mint félmillióan küldték...