„Az idő fogságában” Drégely Lászlóval

2010. november 11. csütörtök 17:40

Drégely László, a 20 éve elhunyt művész Pécsett született, középiskolai tanulmányait is itt végezte. Drégely művészetének középpontjában az ember áll: az emberi sors titkait feszegeti, az ember tragikus élethelyzeteit, küzdelmét, útkeresését, álmait, vágyait, félelmeit, szorongásait ábrázolja.

Mélyről fakadó és már-már kényszeres jelkép- és parabolarendszere végigkíséri egész munkásságát. A szem, a gyertya, az angyal, a szárnyas óra, a kés gyakori motívuma alkotásainak. Kísérletező, önmagát állandó próbára tevő művész volt, aki szinte a képzőművészet valamennyi ágában maradandót alkotott.

A hagyományos táblaképfestészet mellett gazdag grafikai ouevre-öt mondhat magáénak, faragott, festett követ és márványt, hajlított, karcolt, domborított, festett fémet és alumíniumot, s keze alatt az ócska fadarab, ládatető is gyönyörű képpé, ikonná változott. Verseket, gyermekmondókákat írt, s nem utolsó sorban díszlettervezőként is beírta nevét a magyar televízió- és színháztörténetbe.

A mostani kiállítás igyekszik bemutatni Drégely László munkásságának fontosabb korszakait és alkotásainak sokrétűségét. A kiállítás címe utal a művek gondolatiságára - „Emberek és tárgyak az idő sodrában, foglyai az időnek" (Michel Philippe) de egyúttal a művészre is, aki maga is az idő foglya volt: hosszú, súlyos betegsége állandóan emlékeztette az „idő rövidségére". Drégely László megpróbálta legyőzni a „szárnyas időt" - szinte megszállottan, önmagát nem kímélve dolgozott, alkotott. Gazdag életművét látva bátran elmondhatjuk, hogy Drégely Lászlónak rövid élete ellenére sikerült legyőznie a szárnyas időt.

Munkásságát 1972-ben Balázs Béla díjjal, 1977-ben Érdemes művész címmel ismerték el, 1980-ban pedig Budapestért emlékérmet kapott. Halála után a Magyar Televízió elnöksége örökös taggá nyilvánította.

A kiállítás időtartama: 2010. november 18-tól december 18-ig
Helyszín: Vasváry-ház (Pécs, Király utca 19.)

Forrás: Pécs2010