Atomhulladék: eddig jól vizsgázott a bodai térség

2014. szeptember 29. hétfő 08:38

Magyarország számára kiemelkedően fontos, hogy az atomerőművi hulladékot biztonságos körülmények között tudja tárolni véglegesen. Ennek megnyugtató megoldásához az idei évben újraindult nyugat-mecseki kutatómunka - amelynek célja egy majdani, a hazánkban keletkező nagy aktivitású radioaktív hulladékokat befogadó mélységi geológiai tároló lehetséges helyszínének feltérképezése.

A munkálatokat az érintett lakosság folyamatos tájékoztatása mellett végzik, annak eredményeiről pedig a társaság munkatársai számoltak be a Baranya megyei Bodán már tizenegyedik alkalommal megrendezett Tájoló Napon.

A szakemberek az itt található, világviszonylatban is ritka, kiváló vízzáró tulajdonságokkal rendelkező agyagkő miatt választották ki ezt a térséget még a kilencvenes években. Földtani kutatás indult annak felmérésére, hogy a terület alkalmas lehet-e a hazánkban keletkező nagy aktivitású hulladékok és a Paksi Atomerőmű kiégett fűtőelmeinek végleges, biztonságos elhelyezésére. A kutatás több évtizedes időigényén túl, nem voltak egyéb sürgető szakmai indokok a vizsgálatokra, hiszen az atomerőműben elhasznált fűtőelemeket még hosszú évtizedeken át biztonságosan tudják tárolni a szintén Pakson található Kiégett Kazetták Átmeneti Tárolójában (KKÁT). Azonban egy ilyen mélységi tároló kutatása is nagyon sok körülményt, feltételt kell, hogy tisztázzon, ezért is szükséges már most hozzáfogni a vizsgálatokhoz, illetve a kutatáshoz, ezért indokolt a Boda mellett található térség további feltérképezése.

„Az idei évben két kutatófúrást szerettünk volna megvalósítani. Az egyik fúrás már a nyáron elérte a 914 méteres záró talpmélységet, a másik mélyítése pedig ezekben a napokban is folyik, és a tervezett talpmélysége 450 méter. Arra már most lehetőségünk volt, hogy az így nyert kőzetminták elemzéséhez hozzákezdjünk, és az előzetes eredmények alapján elmondhatom, hogy a vizsgált kőzet, az úgynevezett agyagkő nem okozott csalódást - mondta Dr. Kereki Ferenc, az RHK Kft. ügyvezető igazgatója. - A vízzáró tulajdonság vizsgálata - ami a mi kutatásunk szempontjából kiemelten fontos - kedvező eredményeket mutat. A munkák még jó ideig az előzetes kutatások fázisában maradnak, hiszen a tervezett nagy aktivitású tárolóra csak majd valamikor az évszázad második felében lesz szükség - adta tájékoztatásul az igazgató.

A helyi lakosság folyamatos tájékoztatására már a kezdetektől nagy hangsúlyt fektetett a társaság. Az RHK Kft. kommunikációs tevékenységét a környék kilenc települését tömörítő Nyugat-Mecseki Társadalmi Információs és Területfejlesztési Önkormányzati Társulás (NYMTIT) is segíti. A rendszeres információnyújtás mellett, kétévente reprezentatív közvélemény-kutatás formájában mérik fel a helyiek véleményét. A legutóbbi felmérés szerint a megkérdezettek több mint 80 százaléka úgy vélekedik, hogy településének előnye származik majd a tervezett beruházásból. Az RHK Kft. legközelebb 2015 elején tervez újabb felmérést készíteni.

„Az idei kutatási munkákat már nagyon várta a helyi lakosság, jó volt látni a saját szemünkkel, hogy amiről már sokat hallottunk a tájékoztató programokon, illetve amit máshol már láthattunk szakmai útjaink során, hogyan is néz ki itt, a közelünkben. A térségi társulás által idén életre hívott lakossági ellenőrző csoport pedig a megfelelő szakmai felkészítés után már folyamatosan nyomon tudja követni az itt zajló kutatómunkát, ami tovább növelheti a helyi lakosok bizalmát a programmal szemben, és segít abban, hogy mindenki első kézből jusson információhoz" - fogalmazott Kovács Győző, Boda polgármestere, az NYMTIT elnöke.

A RHK Kft. által végzett tevékenységhez a Központi Nukleáris Pénzügyi Alap biztosítja a forrást. Az idei munkálatok tervezett költsége mintegy 1,1 milliárd forint. A földtani kutatás a Pécsi Bányakapitányság által jóváhagyott kutatási terv alapján folyik, és mind a kutatási terv, mind a fúrások engedélyezése számos szakhatóság (környezet- és természetvédelmi, vízügyi, erdészeti, növény- és talajvédelmi, építésügyi és örökségvédelmi, közlekedési és egészségügyi) véleményének figyelembevételével történt. A jelenleg zajló programra kiadott kutatási engedély 2017 elejéig szól, a tervezett mélységi geológiai tároló létesítéséig pedig még több évtizedes kutatási program szükséges a helyi lakosság és a hazai közvélemény folyamatos tájékoztatása mellett - hangzott el a szakemberektől Bodán, a XI. Tájoló Napon.