Átfogó ellenőrzés a PNSZ-ben

2008. április 10. csütörtök 00:56

Átfogó ellenőrzés a PNSZ-ben
A városvezetés időszerűnek tartja, hogy egy átfogó vizsgálattal ellenőrizze, valóban a kor szellemének megfelelően, a lehető leghatékonyabb módon gazdálkodik-e a Pécsi Nemzeti Színház (PNSZ). A több millió forintos szakértői jelentés várhatóan a nyáron készül el, s a színház jövőjét is nagymértékben meghatározhatja.

Mint arról Gonda Tibor, kultúráért is felelős alpolgármester lapunknak beszámolt, nem botrány vagy súlyos hiányosság miatt tartották szükségesnek a nemsokára induló átfogó vizsgálatok elvégzését. Szerinte az önkormányzat kvázi saját magát szeretné megnyugtatni egy külső, ilyen típusú referenciákkal rendelkező cég álláspontjának felhasználásával, arra vonatkozólag, hogy a színház jól működik, s a forrásokat a lehető leghatékonyabban használja fel.

„Nincsenek a számvitelt vagy éppen a menedzsment munkáját érintő problémáink, viszont látni kell: ilyen jellegű átvilágításra Pécsett még nem került sor. Lévén, hogy a város legnagyobb támogatással rendelkező intézményéről beszélünk, szükségét éreztük annak, hogy biztosak lehessünk benne, megfelelő mederben zajlik a teátrum gazdálkodása. Meg kell nézni azt is, hogy a pénzügyi források jobb mobilizálhatóságával hatékonyabbá lehet-e tenni a működést" - mondja a tisztségviselő.

Azt firtató kérdésünkre, hogy a színháznál jelenleg is dolgozó városházi revizor ténykedése eleve nem ilyen célokat szolgál-e, elmondta: az ő feladata a pénzügyi, számviteli szabályszerűségek nyomon követése, a pénzmozgások jogszerűségének vizsgálata - ezekkel nincs is semmi probléma.

A szakértői team ezzel szemben a forrásfelhasználás minőségét vizsgálja majd.

„Reális képet szeretnénk kapni az intézményről. Nem tudjuk ugyanis, mennyi pénz szükséges egy-egy előadáshoz, egy-egy új bemutatóhoz, vagy éppen hogyan alakul a nézők jegyeinek dotációja. Meglehet ugyanis, hogy egy nagyon drága előadást kevesebb néző tekint meg, mint egy olcsót. Ezek miatt is fontos, hogy elvégezzünk végre egy átfogó gazdasági elemzést, amely sok nyitott kérdésre adhat választ, valós összevetést mutathat más vidéki színházak működéséhez mérten is".

Gonda szavaihoz tegyük hozzá: a próza-, opera- és balett-tagozatot működtető PNSZ idén húszmillió forinttal kevesebb támogatással gazdálkodhat, mint tavaly , miközben az állami apanázs húszmillióval nőtt. (Matek. Pedig így... - a szerk.) 

Ezzel a teátrum a hasonló nagyságú városok tekintetében továbbra is a legszerényebb mértékben támogatott intézmény marad. Évek óta spórolnak a jelmezeken, a díszleteken, s tavaly 26 dolgozót kellett utcára tenniük.

Balikó Tamás színházigazgató a Pécsi Újság.hu-tól hallott először a tervezett átvilágításról - ennek ellenére tárt karokkal várja a szakértőket.

Mint mondja, ő maga is részletesen rá tudott volna világítani, hogy a további takarékoskodás a jelenlegi színvonal megőrzése mellett miért is lehetetlen.

„Át lehet ugyan világítani a színházat, de szerintem teljességgel felesleges a több milliós akció. A teátrumot folyamatos költségkontroll alatt tartja a városháza, így eddig is az utolsó fillérig tudomásuk volt a gazdálkodásunkról. A többi, vidéki színházzal való összehasonlításról pedig elmondhatom: támogatásainkat tekintve reálértéken is a leggyengébben finanszírozottak vagyunk".

Példaként említette: éppen a napokban, kuratóriumi tagként vett részt a győri színházigazgatói poszt betöltésére vonatkozó pályázatok elbírálásán, így konkrét információi vannak a kisalföldi intézményről.

„A teátrumban ugyan nincs balett-tagozat, van viszont zenekar. Ha a magasabb rezsiköltségeket is számításba vesszük, legalább 300 millió forinttal több támogatást kap az ottani színház" - tette hozzá Balikó.

Kép és szöveg: Korb Zoltán