Átadták az intelligens táblát

2008. február 19. kedd 10:12

Átadták az intelligens táblát
Hivatalosan is átadták ma a Pécsi Közlekedési Zrt. vezetői és a város képviselői azt a Széchenyi téri megállóban elhelyezett intelligens utastájékoztató táblát, amely egy ideje már működik. A berendezés szóban és kijelzőn keresztül közli a buszok tartózkodási helyét, várható érkezését, valamint alkalmas rendezvények hirdetésére is.

„A fejlesztés segítségével a Belvárosban közlekedők pontos információkat kapnak a járművek helyzetéről, s várható érkezésükről, dinamikusan követik a forgalomeltereléseket" - mondta Bata László a PK Zrt. forgalmi igazgatója a sajtó képviselőinek jelenlétében az eszköz hivatalos átadása előtt.

Mint megtudtuk, a több százezer forintos eszközhöz a társaság lényegében ingyen jutott hozzá, hiszen azt az innovációs alapból finanszírozták, s amennyiben a keretet nem merítenék ki, akkor az államnak kellene befizetni az összeget.

Műholdról érkezik az adat

A berendezés a következőképpen működik: a jármű fedélzeti számítógépe percenként küld adatokat a központba a busz pillanatnyi helyzetéről és sebességéről. Így kiszámítják a következő megállóba érkezés várható idejét, majd az adatokat műholdas kapcsolattal a táblákhoz továbbítják.

Kerényi János vezérigazgató (képünkön) a berendezéssel kapcsolatos további lehetőségekről elmondta: amennyiben pályázati pénzeket tudnak szerezni, még jó néhány eszközt telepítenek a város más pontjaira. A vezér szerint nem kizárt, hogy 2010-ig akár tíz darabot is felállítanak a készülékből.

A tábla arra is alkalmas, hogy rendkívüli üzeneteket, közleményeket is megjelenítsenek rajta, s hogy a város kulturális eseményeiről tájékoztassa a polgárokat.

A rongálók ellen rezgésvédelemmel, és nyitásérzékelővel védekeznek, így a vandálok tevékenységéről a központban valós időben értesülhetnek.

Kérdéses azonban mi lesz a táblával, ha az EKF köztérfejlesztési beruházásai kapcsán kitiltják a buszokat és a gépjárműveket a Széchenyi térről - ugyanis ilyen elképzelések is napvilágot láttak már. Bata László elmondta, hogy ebben az esetben áthelyezik a berendezést a város egy másik frekventált pontjára.

Kép és szöveg: Korb Zoltán