Arany, ember: egy riportkötet Zelnik Istvánról

2010. december 01. szerda 16:24

Mesés kincsek rejtélyes tájakról, egy piramis az ázsiai őserdő közepén, moszkvai tanulmányok és délkelet-ázsiai kalandok, a brüsszeli elit élete és a semmiből előlépő magyar milliárdos. Mese vagy valóság? Erről szól Csúri Ákos Arany, ember című könyve.

Mit lehet kérdezni Zelnik Istvántól, aki, ha kell, tíz nyelven mondja el véleményét és a legmagasabb európai és indokínai politikai körökben is megfordult? Például, hogy mit csinált, amikor nem vették fel elsőre a moszkvai diplomataképzőbe? Asztalosinasnak állt és tanult.

Csúri Ákos mást is megkérdezett, ennél sokkal kényelmetlenebb dolgokat is. Honnan ez a temérdek kincs, honnan a milliárdok és honnan az első millió? A választ persze nem árulhatjuk el, de a könyv mindenre választ ad (www.aranyember.com).

A szerző és a főszereplő dedikál Pécsett

Csúri Ákos Arany, ember című könyvének bemutatója december 3-án 18 órakor lesz a pécsi Cella Septichora Látogatóközpontban (Pécs, Szent István tér). A bemutatón részt vesz dr. Zelnik István is, aki a szerzővel dedikál. Az est házigazdája Dobos Marianne, a Pannon TV főszerkesztője lesz.

A szerző megalkuvásoktól mentes újságíró, aki megfordult a Magyar Televízióban, a Magyar Rádióban, a Hír Televízióban és a Reform élén is, rendhagyó portrékötetében adja meg a válaszokat. Szükség van ezekre, mert Zelnik Istvánról vajmi keveset tudunk. Pedig a milliárdos műgyűjtő tavasszal tervezi megnyitni a budapesti Andrássy úton délkelet-ázsiai aranymúzeumát (www.zelnik-collection.hu), ami hazánkban mint magánvállalkozás, példa nélküli, a gyűjtemény bemutatása pedig világraszóló.

Tavasszal már láthatta a nagyérdemű a Zelnik-gyűjtemény néhány felbecsülhetetlen értékű darabját a Néprajzi Múzeumban. Akkor 24 ázsiai arany- és három ezüstmaszkokból nyílt kiállítás, köztük a legalább kétezer éves skorpiómaszk-párral, ami a vietnami magasfennsíkokról származik.

És még ezernyi mozaik sorjázik Csúri könyvében. Hiszen korántsem olyan egyértelmű, hogy egy dunántúli településről indult kisfiú hogyan jut el odáig, hogy a legmagasabb beosztású délkelet-ázsiai és magyar vezetőknek tolmácsoljon? Hogyan lesz belőle az európai integrációs főosztály megbízott vezetője? Miként alapítja meg a strasbourgi magyar Európa tanácsi missziót, majd fog milliárdos vállalkozásokba, hogy aztán végül újra Kambodzsában álljon a rejtélyes Koh Ker-i piramis tövében? A könyv elviszi az olvasót ebbe az elfeledett királyi fővárosba is, amit most magyarok tárnak fel Zelnik István patronálásával.

Tímár András