Alkudoznak a Nick-udvarról

2008. március 06. csütörtök 00:51

Alkudoznak a Nick-udvarról
A Király utca és Széchenyi tér sarkán álló, Nick udvarként ismert tömb hasznosításával már hosszú évek óta bajlódik az önkormányzat. A cél szolgáló legutóbbi pályázatra beérkezett egyetlen beadvány, is csak feltételekkel kínálna megoldást. A kezelő Pécsi Városüzemelési és Vagyonkezelő Zrt. (PVV) mindenképpen bérbe szeretné adni az értékes földszinti üzlethelyiségeket.

- El kell ismernem, gyakorlatilag eredménytelen volt a legutóbbi pályázat, hiszen a beruházói ajánlat csak köszönőviszonyban volt a mi elképzeléseinkkel - válaszolta a Pécsi Újság.hu érdeklődésére Varga Péter vezérigazgató. - A befektető igényt tartott volna azokra a földszinti üzlethelyiségekre is, amelyeket jó pénzért mi is bérbe tudunk adni - árulta el.

Mint lapunk beszámolt róla, a századelőn a város egyik gyöngyszemének számító, ám mára teljesen lepukkant Nick-udvar hasznosítására már többször kísérletet tettek. Azon kívül azonban, hogy a bérlők a földszinti üzleteket kicsinosították, semmi sem történt a tömbbel. Tavaly ősszel nyílt új fejezet a hányattatott sorsú ingatlan történetében: a kezelő PVV nyílt hasznosítási pályázatot írt ki ekkor.

Nick-udvar

Kevesen tudják, hogy a több mint másfél évszázada álló kétemeletes, eklektikus stílusú épülettömböt még a Zsolnay család építtette. A századfordulón a Széchenyi térről a Király utcába vezető L-alakú átjáróban működött a Nick-féle söröző, innen származik a  passzázs elnevezése.

Ebben az szerepelt, hogy a befektető nyolcszáz millió forintért megkapja az emeleteket, a földszinti üzletsort pedig továbbra is bérbe adta volna a városi tulajdonú megacég. Éppen azért választották ezt a konstrukciót a pályázat kiírásakor, mert az előzetes kalkulációk szerint így évi hatvanmilliós bevételt termelne a szebb napokat látott, ma koszos sikátor.

Varga Péter azt mondja, több pályázatot már nem írnak ki, megpróbálnak a komolyabb érdeklődőkkel oly módon tárgyalni, hogy a város és a társaság érdekei lehetőleg ne szenvedjenek csorbát.

„A beruházónak rekonstruálnia kell a tömb emeleti részeit és a passzázst, s cserébe rendelkezhetne bizonyos tulajdonhányaddal - ennek mértékéről majd később - az ellenérték, és a fizetési ütemezés - után állapodunk meg. Rugalmasak vagyunk, azonban van amiből nem engedünk: a földszint üzletek alapterületének 50-75 százalékát mindenképpen megtartanánk" - mondja.

Ha a tárgyalások végül nem vezetnek sikerre, akkor sem tesznek le a felújításról:

„Ha két hónapon belül nem rendeződik a tömb sorsa, más forrásból - legalább külsőleg, mint pár éve a Nádort - kell kicsinosítani a Nick-udvart. Később pedig akár saját erőből kell funkcióval megtölteni az emeleti részeket is" - tette hozzá.

Korb Zoltán - Fotó: Dittrich Éva