Alig keresnek a gazdák a tejen

2011. február 18. péntek 18:56

Alig keresnek a gazdák a tejen
A folyamatosan csökkenő kereslet és az alacsony felvásárlási ár miatt egyre kevesebben foglalkoznak tejtermeléssel Baranya megyében. A csökkenés oka érthető: egy liter tejen tavaly nagyjából három-négy forint "nyereséget" értek el a baranyai gazdák - a tőlük körülbelül nyolvan-nyolcvanöt forintért felvásárolt tejet aztán a kereskedelmi láncok 170-200 forintért értékesítették. Újításként nemrég úgynevezett tejautomatákat állítottak üzembe Pécsett, sőt, a tápláló italt házhoz is szállítják.

A Baranya megyei tejtermelésben valóságos sokkot váltott ki a MIZO pécsi tejüzemének 2005-ös bezárása. A korábban közel 240 főt foglalkoztató egység ugyanis komoly felvásárlóerőt jelentett a helyi tejtermelők számára, és bár a SOLE-MIZO még ma is vesz baranyai tejet, de csak a korábbi mennyiség töredékét. A Csányi Sándor érdekeltségébe tartozó cég már a Tüzér utcai tejcsarnokát is megszüntette városunkban.

- Baranya megyében körülbelül 15-20 kisebb-nagyobb tejtermelő egység található, ők a MIZO mellett a szekszárdi TOLLÉ-nak és a barcsi Drávatejnek tudnak értékesíteni nagyobb mennyiségben - tájékoztatta a Pécsi Újság.hu-t Berki Gyula, a tejtermeléssel is foglalkozó Bicsérdi Arany-Mező Zrt. elnöke.

Az említett vállalkozás a tavalyi esztendőben átlagosan 81 forintért tudott előállítani egy liter tejet, ugyanakkor az átvételi ár sem volt sokkal több, átlagosan 84 forint 50 fillér. Literenként tehát alig három-négy forint haszna volt a cégnek, nem csoda hát, hogy az országban - és Baranyában is - egyre kevesebben foglalkoznak tejtermeléssel. A felvásárlási árból is látható, hogy a boltban átlagosan 170-200 forintba kerülő literes tejből a termelő elenyészően keveset profitál.

A termelők ugyanakkor újításokat is bevezettek annak érdekében, hogy a kereskedelmi láncokat megkerülve értékesíthessenek. Az elmúlt néhány évben megyénkben is megjelentek az úgynevezett tejautomaták. Ezeknél (saját edénnyel) a bolti árnál általábban olcsóbban, literenként 160-170 forintért lehet (valódi) tejet vásárolni. Az automatákkal kapcsolatban a termelők bizakodók, így várhatóan gyarapodni fog a pécsi egységek száma.

Egy másik alternatív módja az értékesítésnek házhoz szállítás: a zenélő autóknál ugyancsak 160-170 forintos literenkénti áron lehet tejhez jutni.

- Vállalkozásunk tejesautót állított üzembe, amellyel 700-750 liter tejet adunk el naponta. Ha azt nézzük, hogy napi 17 ezer liternyit állítunk elő, látható, hogy ezzel a módszerrel csak töredékét értékesítjük a termékmennyiségnek. Nem beszélve arról, hogy az utóbbi időben egyre több lakossági panasz érkezett a járművek hangos szignálja miatt, holott mi csak azt szeretnénk, hogy az idősebb emberek is meghallják, ha jön a tejeskocsi - mondta Berki Gyula.


Képünkön az egyik belvárosi tejautomata látható.

Palotás P. - Fotó: Kováts Judit