Albérlet: túlkínálat van a panelekből

2009. augusztus 24. hétfő 19:38

Albérlet: túlkínálat van a panelekből
A többség a belvároshoz közelebb eső, alacsony rezsijű, azaz gázkonvektoros, másfél-két szobás lakást keres, miközben a pécsi panelekből túlkínálat van az albérleti piacon. Az alacsonyabb fenntartási költségek persze az alapdíjat is megdobják, főleg ha ízlésesen berendezett, ráadásul a városközpontban elhelyezkedő ingatlanról van szó.

Az egyik pécsi, albérletek közvetítésével foglalkozó cégnél azt mondják, rengeteg összetevő határozza meg az egyes, bérbeadásra felkínált lakások havi díját, így lehet ugyan átlagolni, csak éppen nincs értelme. A belváros és az egyes egyetemi karok közelsége, a tény, hogy berendezett-e a lakás vagy sem, a buszközlekedés, az autóparkolás lehetősége, a fűtés módja, az emelet, a tájolás, az állapot - ezen lakásjellemzők mind-mind megjelennek az árban.

Bejelentés nélkül drága lehet

Egymillió forintos bírsággal sújthatja az adóhivatal azt a bérbeadót, aki elmulasztja bejelenteni, hogy ingatlanját díj fejében más használja. A főbérlőnek a jogszabályok értelmében kötelező kiváltania a hetessel kezdődő magánszemélyes adószámot, s a bérbeadásból származó bevételének szerepelnie kell az éves személyi jövedelemadó bevallásában; kötelessége nyugtát is adnia. Az így szerzett jövedelem negyedére tart igényt az állam. Ez utóbbi magyarázhatja, hogy többször annyian vannak a feketézők a piacon, mint az adózók. Előbbiek akkor nyelhetnek viszont nagyokat, ha nézeteltérésük támad az albérlőkkel, akik nem átallják őket feljelenteni...

Így fordulhat elő, hogy 30-40 ezer forint plusz rezsiért már bőséggel találni jó állapotban lévő, berendezett másfél-kétszobás kertvárosi távfűtéses lakásokat, vagy kevésbé jó állapotú, s részben berendezett (nincs például mosógép vagy éppen tévé és mikrosütő) uránvárosi lakásokat. A keleti városrész téglaházas lakásai, akárcsak a lakáspiacon, az albérletek tekintetében is nyomott árakon szerepelnek a nagyobb internetes keresők találati listáján, átlagosan havi 30-35 ezer forintért kapunk itt hajlékot a leggyakrabban keresett másfél-kétszobás szegmensben.

Az egyetemi karok és a belváros közelségének árfelhajtó hatása természetes, ahogy az ízléses és modern berendezés és a gázfűtés is jó pár ezressel megdobja a számlát. Az árak azonban e téren sem szabadultak el, a válság begyűrűzése előtti szintnél alig magasabbak, azaz 50-70 ezer forint között sok lakást találunk a tágan értelmezett belvárosban.

A városfalon belül vagy annak széleinél hetvenezer vagy e feletti tartományban mozognak a rezsi nélküli árak a 40-50 négyzetméteres tégla lakások esetén. Akik a Széchenyi tértől számított pár száz méteren belül hajtanák szívesen álomra fejüket, azoknak mélyen, mintegy százezer forintnyi mélységben kell a zsebükbe nyúlniuk. Ennyiért viszont általában új vagy újszerű bútorokkal és műszaki eszközökkel teljesen berendezett kégli vár rájuk.

Aki keres, s ők a megszigorodott hitelezési feltételek miatt Pécsett is egyre többen vannak, jobban jár, ha kivár az ősz közepéig - vélekednek a szakemberek. Az iskolakezdés után sok hoppon maradt főbérlő ugyanis jelentősen enged az előzetesen kért díjból.

Korb Zoltán - Fotó: Dittrich Éva