A szomszéd megyék kulturális örökségvédelmi ügyeit már nem Pécsről intézi a hivatal
2012. október 14. vasárnap 10:30

Mint ismert, megszűnik a Kulturális Örökségvédelmi Hivatal (KÖH), szerepét pedig az újonnan felállítandó Forster Gyula Nemzeti Örökséggazdálkodási és Szolgáltatási Központ veszi át. A szeptember közepén megjelent vonatkozó kormányrendelet értelmében azonban a tavaly január elseje óta a Baranya Megyei Kormányhivatal szakigazgatási szerveként - és a KÖH területi irodájának jogutódjaként - működő kulturális örökségvédelmi iroda is megszűnt önálló szervként működni. Römer Károly, az iroda vezetője szerint további átalakítások várhatók a területen.
Baranya megyében az örökségvédelmi feladatokat a Baranya Megyei Kormányhivatal Hatósági Főosztályán belül megalakult Kulturális Örökségvédelmi Osztály látja el.
A tavaly létrejött megyei kulturális örökségvédelmi iroda Baranya, Somogy és Tolna megyére vonatkozóan látta el az elsőfokú hatósági és szakhatósági feladatokat. Az iroda idén július elsejéig műemlékek esetén építésügyi hatósági jogkört is gyakorolt, azonban onnantól kezdve ez átkerült Pécs jegyzőjéhez. Így a július elsejét követően indított eljárások esetén a kulturális örökségvédelmi iroda szakhatóságként vett részt az eljárásokban.
- Ugyanazokat a feladatokat látjuk el a jövőben is, mint július elseje óta, hatáskörünk nem változott. Illetékességi területünk azonban kizárólag Baranya lesz, Somogy és Tolna örökségvédelmi ügyeit az ottani kormányhivatalok intézik majd - közölte Römer Károly irodavezető, aki hozzátette, tudomása szerint a jövő év elejétől újabb változások várhatók.
A következő átszervezés a járások kialakítása kapcsán lehet esedékes. Az elképzelések szerint az örökségvédelemmel kapcsolatos feladatokat a megyeszékhelyen kialakítandó járási hivatalban létrejövő építésügyi és örökségvédelmi osztály (vagy hivatal) látná el.
A tevékenységével eddig három megyét lefedő örökségvédelmi irodában tizenkét munkatárs dolgozott, ez a szám is már egy korábbi létszámcsökkentés eredménye. A változások miatt a munkatársak egy része átkerül a másik két megye kormányhivatalához.
- Néhány kolléga és a hozzájuk tartozó eszközpark átadása-átvétele jelenleg is zajlik. Mivel Baranyában magasabb az ügyszámok és műemlékek aránya, ennek mértékében történik a munkatársak elosztása - fogalmazott a szakember.
Az iroda egyébként a mélyponton lévő építőipari beruházások ellenére is maximális kihasználtsággal működött, hiszen az örökségvédelmmel kapcsolatos feladatok ellátására mindig szükség van.
- Ha a várakozásoknak megfelelően végre konjunktúra kezdődne az építőipar területén, akkor talán bajban is lennénk, hiszen kevesen volnánk - fogalmazott az irodavezető.
A szakemberek által jelenleg is kezelt nagyobb ügyek körébe tartozik a pécsi egyházmegye ingatlanfejlesztési elképzeléseihez kötődő - és a kormány által kiemelt turisztikai beruházásként kezelt - pályázata, de a Mohácson létrehozandó bioetanol-üzem is bőven ad munkát a szervezetnek.
Képünk 2009-ben, a Széchenyi tér felújítását megelőző ásatási munkálatok idején készült.
H. L. B. - Fotó: Dittrich Éva
Facebook box
Megosztás
Mások most ezeket a cikkeket olvassák
- Szili Katalin: nem egymás mellett,...
- Gázolt a vonat, késtek a járatok a...
- Helyszínelés miatt állt le reggel a...
- Szellemirtókkal,...
- Petri György nevét viseli a megújult...
- Repültek a kukák, dőltek a leanderek...
- Kötelező lehet a boltokban legelább...
- Mohácsi drogdílert kapcsoltak le a...
- Ismét egy, a sínekre tett...
- Megint szólnak: erre járnak majd a...