A rendhagyó kritikai pályázat eredményhirdetése és kis ESETI vita a Művészetek Házában
2012. január 20. péntek 13:24

Szerdán került sor az Építő Vélemény című, a pécsi EKF beruházásainak tárgyában kiírt rendhagyó kritikai pályázat eredményhirdetésére és a díjak átadására a Művészetek Házában. A FAL (www.afal.hu) honlapon meghirdetett pályázat célja többek között az volt, hogy az új épületekről és közterekről megjelenjenek kulturált vélemények, szemben a sokszor rosszindulatú, rejtőzködő szóbeli kritikákkal, felületes kinyilatkoztatásokkal. E mellett a pályázat lehetőséget kínált arra, hogy a laikus észrevételek láthatóvá váljanak az építész szakma számára, s egyszerre az építész, tájépítész szakma is szólhasson az őt foglalkoztató kérdésekről beavató, a laikusok számára is érdekes módon.
A projektgazda Patartics Zorán (képünkön a mikrofonnál) és a négyfős zsűri másik pécsi tagja, P. Müller Péter színház- és irodalomtörténész mondták el a pályázatról tapasztalataikat, meglátásaikat, és adták át a díjakat. Az esemény számos elemében újszerű volt, követve a pályázat során sokszor hangoztatott rendhagyó jelleget. Így a díjazottak megnevezése előtt a zsűri két tagja felváltva olvasta fel a szerzők, illetve szövegeik méltatását, és a díjakat is minden esetben az azokat felajánló szervezetek, cégek képviselői adták át. A kiíró ezzel is szerette volna megjeleníteni, hogy a támogatók ez esetben nem csak terhet vállaltak, de szerepet is egy jó ügy megvalósításában.
A meghirdetett 100, 70 és 30 ezer forintos díjakat sorrendben Both Vilma, Graf Orsolya és Bardóczi Sándor kapták.
Az első két helyezett pécsi "laikus" szerző, a harmadik "szakmabeli", budapesti tájépítész. A szervező a beérkezett írások száma és minősége alapján úgy vélte, a díjak számát gyarapítani szükséges, hogy a pályázók közül minél többen kapjanak pozitív visszajelzést, megerősítést, hiszen a célok között az is szerepelt, hogy nőjön a közösségben a kulturált, nyilvános párbeszédre való hajlandóság. Ezért a megkeresett újabb támogatóknak köszönhetően további tizenkét különdíjat - borszelekció, vacsora, könyvek és kulturális intézmény belépők - is kiosztottak.
A díjak számának növelése nem járt azok leértékelésével. Ahogyan P. Müller Péter elmondta, a pályázat díjazott szövegei a 2010-ben megszűnt, azt megelőzően 13 évig mértékadó kritikai lapként működő ECHO-ban is megjelenhettek volna.
A rendhagyó kritikai pályázat díjazottjai:
1. díj: Both Vilma
Részlet a méltatásból: „A szerző két kitűnő írást tett közzé a pályázatban. A városközpontról magával ragadóan szól, érzékenyen, elemzően, szuggesztíven. Tempója, építkezésének módja megnyerő, megközelítéseivel az olvasó akkor is azonosulni tud, ha egyébként egyes kérdésekben véleménye eltérő. Az átalakítás elfogadásának, befogadásának feladatát nem csak a térre hárítja, hanem magát is vizsgálja, önreflexiókat jelenít meg. Gondolatiságában és nyelvi kidolgozottságában is kiváló írás."
2. díj: Graf Orsolya
Részlet a méltatásból: „Graf Orsolya nem felhánytorgat, hanem láttat. Nem szemrehányást tesz, hanem megoldást kezdeményez. Kétséget sem hagy afelől, hogy a problémát megoldani szeretné, és nem az érintettekkel szemben, hanem velük, értük is. Mindaz, ahogyan a házról szól, hitelesíti ezt. Műalkotásnak tekinti, tiszteli, élvezettel fedezi fel és mutatja meg a csak számára feltárulkozó titkokat. Együtt él vele, és még jobbnak szeretné látni."
3. díj: Bardóczi Sándor
Részlet a méltatásból: „Szakszerű értelmezéssel szolgál a történtek, az összefüggések megértéséhez, és teszi ezt a szakma és a laikusok számára is élvezhetően. Alaposan körbejárja a problémát, ekkora terjedelemben ez aligha képzelhető el jobban. Szinte bekezdésenként tesz olyan megállapításokat, amelyek a helyi sajátosságokra és az országos helyzetre egyaránt érvényesek, és a lényegre mutatnak."
Különdíjasok:
Bencze Zoltán, Bozsits József, Horváth Viktor, Gönczy László, Pásztor Ádám, Sárics Tamás, Torma Tamás, Szász Erzsébet, Váncza Márk, Marosy László, Matúz Melinda, Éva Mihály Amichay.
A díjazottak, méltatásuk, és szövegek elérhetősége a zárójelentésben: www.afal.hu/kritikai_palyazat
A pályázatról összegzés, zárójelentés is készült, amely a sorrend mellett tartalmazza a már említett szerzői méltatásokat, a pályázat tapasztalatait, a helyi és a fővárosi, külföldi pályázók részvételi arányát, a moderálási tapasztalatokat és sok más érdekes megállapítást is, sőt ezen túl a lehetséges folytatások felvetéseit.
Az ÉPÍTŐ ZÁRÓJELENTÉST a FAL honlapról lehet megnyitni (www.afal.hu/kritikai_palyazat), és abban a szerzők szövegeinek linkjei is elérhetők.
Az eredményhirdetést követően került sor a vitaestre az „Elemző értékelés a Pécs2010 Európa Kulturális Fővárosa program tapasztalatairól" címet viselő tanulmányról. Az elemző értékelést nyolc civil szakember írta a polgármester felkérésére, és még 2011. júliusában készült el.
A program a korábban félévig kéthetente megrendezett Kis Esti Viták mintegy utórezgéseként született meg, ezúttal - kifejezve az egyszeri esemény jelleget - kis ESETI vita néven. A szervező Patartics Zorán ezúttal három vendéget ültetett asztalhoz: Páva Zsolt polgármestert, az értékelés megrendelőjét, Takáts Józsefet, a város EKF-pályázatát készítő civil csapat vezetőjét, a pályázati könyv szerzőjét, valamint az értékelés egyik fejezetének és összefoglalójának szerzőjét, Ágoston Zoltán irodalomkritikust. (Az esten elhangzottakról lásd külön cikkünket itt!)
A beszélgetés végéhez közeledve a felkért opponens, Kákai László olvasta fel véleményét az elemző értékelésről, melyre végül a beszélgetők reflektálhattak.
Patartics bevezetőjében kiemelte, hogy a civil elemző értékelés áttörésnek tekinthető abban a tekintetben, hogy korábban még soha nem bízott meg a politika független civil szakembereket azzal, hogy formáljon véleményt a politika által alapvetően meghatározott folyamatokról. Az értékelés tartalmi ismertetése lehetetlen vállalkozás lett volna, hiszen a 170 oldalas dokumentumban rengeteg a megállapítás, vélemény, javaslat. A beszélgetés így főleg az elemző értékelés készítésének körülményeivel, a szerzői összetétellel, a szöveg szerkesztésével, egyes elemeivel, minőségével foglalkozott, de a beszélgetők megkerülhetetlenül belecsúsztak egy-egy EKF-kérdésbe is.
Patartics Zorán elmondta, hogy eredetileg nem tervezett külön díjkiosztó programot a rendhagyó kritikai pályázatnak, de mikor újra igényként jelent meg felé vitaest rendezése az EKF elemző értékeléséről, úgy gondolta, hogy a két programot egy este keretében kell megrendezni. A rendhagyó kritikai pályázat ugyanis egy alulról építkező civil projekt, míg az EKF elemző értékelése a felülről helyzetbe hozásra kivételes példa, és meggyőződésem, hogy e kettőre együtt van szükség ahhoz, hogy a civilség, és ez által a helyi közösség is erősödhessen - mondja a nyilvános párbeszéd építésében elkötelezett Patartics. A vitaest szereplői a fentiek alátámasztásaként a felvezető programon, azaz a díjkiosztón is részt vettek, mégpedig közönségként.
EQM - Fotó: Tóth László
Facebook box
Megosztás
Mások most ezeket a cikkeket olvassák
- Kiakadtak a fogyasztók: szerintük...
- Igen hűvös éj után napsütéses napunk...
- Fotelból szállt fel a füst a Füst ucában
- Sikerrel járt a keresés, épségben...
- Vizesárokba zuhant egy személyautó...
- Drogot találtak a rendőrök egy...
- Újabb baranyai drogdílert kaptak el a...
- Pécsi Arcok - Gyura Barbara: "A...
- Mától a háztartási cikkekre is...
- Volt egyszer egy Tejbisztró:...