"A Rákosi-évek legsötétebb időszakát idézi a PTE-n bevezetett új gyakorlat"

2009. szeptember 03. csütörtök 18:35

Lantos János, a természettudományi kar nyugalmazott matematikusa mélységes felháborodásának adott hangot, amikor arról kérdeztük, mi a véleménye a pécsi egyetem legújabb gyakorlatáról, miszerint egy új iratkezelési rendszer miatt az universitas iktatói a névre, s saját kezű felbontásra szóló leveleket is digitalizálnák.

Mint azt a hetvenkét éves oktató, aki ma is gyakran kap személyének szóló üzeneteket tartalmazó leveleket a kontinens több pontjáról, a Pécsi Újság.hu-nak elmondta, szerinte "a Rákosi-korszak legsötétebb időszakát idézi a PTE-n bevezetett új gyakorlat". Beszámolt róla, számos oktatótársával konzultált az ügyben, akik hasonlóan lesújtó véleménnyel vannak arról a rendszerről, amely a következőképpen néz ki, s a közfeladatot ellátó szervek iratkezelésének általános követelményeiről szóló kormányrendelet alapján lett bevezetve:

A pécsi egyetem különböző karain - januártól kezdve - folyamatosan honosítják meg azt az eljárást, amelynek során a klinikai betegdokumentációkon, a folyóiratokon, könyveken s az egyéb nyomtatványokon kívül az összes beérkező levelet kézbesítés előtt felbontják és digitalizálják.

Ahhoz, hogy a magánjellegű, de a hivatali címre érkező küldeményeket is kezelni tudják, egy - később indoklás nélkül visszavonható - önkéntes nyilatkozatot (lásd alábbi képünket - a szerk.) íratnak alá a dolgozókkal. Ha nem adják meg ezt az engedélyt, a névre szóló és leveleket a címzett a postázóban személyesen veheti át, s amennyiben valóban magánjellegű a tartalma, nem szükséges iktatni.



Bár Jóri András adatvédelmi ombudsmant nem sikerült elérnünk, a korábbi biztos, Majtényi László egy, a pécsi egyetemihez hasonló szituációban hivatalos formában elmondta már véleményét.

Szerinte a hivatalos levelezés felett teljes jogkört gyakorol a munkáltató, ám az jogilag tisztázatlan, hogy mi történik akkor, ha belép egy harmadik fél, vagyis valaki magántermészetű levelet küld a hivatali címre.

"Ennek tartalmához semmi köze a munkáltatónak, nem tekinthet bele - senki sem olvashatja el, csak a címzett. Az adatvédelmi törvény védi a személyes adatokat, így ezeket a leveleket is, s ez esetben az lenne a törvényes eljárás, ha minden lehetséges harmadik felet - azokat, akik esetleg levelet küldenek a hivatali címre - tájékoztatnának arról, hogy üzeneteik tartalmát más is elolvashatja". Mivel azonban a fentieket egyetlen jogszabály sem mondja ki, nem lehet kötelező érvényű kijelentésként alkalmazni.

Lantos János azt mondja, eddig ugyan nem nyomtak az orra álló engedélyező nyilatkozatot, azonban, ha ez megtörténik, nem járul hozzá személyes leveleinek digitalizálásához. Ezt tanácsolja oktatótársainak is, ugyanis vélekedése szerint az egyetem kutatóinak nagy része számára természetes, hogy az universitas címére kéri a magánjellegűnek számító, ám munkájukat is érintő, szakmai tartalmú küldeményeket.

Korb Zoltán - Illusztráció: Flickr