A PVTC-ben azon dolgoznak, hogy Pécs is utánpótlás központ legyen

2014. január 24. péntek 21:58

A PVTC-ben azon dolgoznak, hogy Pécs is utánpótlás központ legyen

A Pécs Városi Tenisz Clubban nagy hangsúlyt fektetnek az utánpótlás-nevelésre. A befektetett munkának meg is lett az eredménye. Több kiemelkedően tehetséges fiatallal foglalkoznak, akik közül legutóbb Lukács Lívia (képünkön) aranyérmet szerzett párosban a fedett pályás korosztályos országos bajnokságon, egyéniben pedig második lett.

Lívia 14 éves, a Jurisics Általános Iskola nyolcadik osztályos tanulója és imádja a teniszt. Hatéves korában Spitl Tamásnál kezdett el játszani. Most hetente hat edzése van, ha szünet van a suliban, akkor naponta kétszer tréningeznek.

- Nem érzem soknak ezt az edzésmennyiséget, mert nagyon szeretek játszani és az a célom, hogy profi teniszező legyek. A nők között Sarapova, a férfiaknál pedig Nadal a nagy kedvencem.

Bár korai lenne bármit kijelenteni, hiszen nagyon fiatal versenyzőről van szó, ám jelenlegi edzői, Guoth Ambrus és Sáros Zoltán szerint a kitartása és a szorgalma megvan a későbbi nagy eredményhez, na meg a tenyeres ütése. Livi a magyar ranglista 2. helyét foglalja el, nemzetközi szinten pedig a 200. hely körül van, egyelőre. A pécsi lány a közelgő oroszországi Európa-bajnokságra készül két magyar társával. Január 31-től február 2-ig tart az Eb, ahol a magyar csapat ellenfelei lesznek többek között a házigazda oroszok, Svájc és Szerbia csapata.

Sáros Zoltán vezetőedző munkatársunknak a Pécsi Városi Tenisz Club utánpótlás neveléséről és az eredményes szereplésről beszélt.

- Nagyon büszkék vagyunk Livire, sokat dolgozik a sikerért. Szerencsére rajta kívül is vannak még tehetséges versenyzőink. A lányok között kiemelném Bobula Dalmát, aki hetedik az országos ranglistán és Kovács Kingát, aki huszonkettedik. A fiúknál pedig Kecskés Andreászt és Erb Zsombort.

A hatévesektől egészen 18 éves korig foglalkoznak utánpótlás korú játékosokkal. Ezt követően is létezik alternatíva a fiatalok számára, hiszen a klub rendelkezik felnőtt csapattal is. Bár egyéni sportágról van szó, a gyerekek közös edzéseken vesznek részt, a legkisebbek pedig egy nemzetközileg is használt módszer segítségével ismerhetik meg a sportágat.

- Ez az úgynevezett „play and stay" módszer. A legkisebbek puha labdával játszanak, ami nagy játékélményt nyújt számukra. Az én időmben a papám lefűrészelte a teniszütő végét, ma viszont kisebb méretű juniorütővel játszanak az 5-6 évesek. A pálya is a testméretekhez illeszkedik, így szépen fokozatosan szokhatnak hozzá a teniszhez. Már 6 éves kortól vannak országos versenyek ebben a kategóriában. Évente két alkalommal mi is rendezünk tornát a legkisebbeknek. A nagyobbaknak pedig országos versenyeket, illetve nemzetközi versenyeket. Jelenleg 80 gyerekkel foglalkozunk, a célunk az, hogy növekedjen ez a létszám.

Az esetleges fejlesztések kapcsán Sáros elmondta, hogy a kormány és a Magyar Tenisz Szövetség közötti szerződés szerint akár több száz milliós támogatás érkezhet a szövetségbe, de régiós szinten még nem tudják a támogatások pontos összegét, dátumát.

- Dolgozunk azon, hogy Pécs is utánpótlás központ legyen, ami nagyot lendítene a sportéleten. A Pécs Városi Tenisz Club minden feltételnek megfelel, a szakmai tudás mellett erősítő terem, fedett teniszpálya és futófolyosó is a rendelkezésre áll. Mint egyesület, a privát iskolákkal ellentétben a tömegsport bázisra fektetünk nagy hangsúlyt. Szeretnénk a legkisebbekkel is megszerettetni a sportágat, a tehetségesebbekkel pedig továbbra is külön foglalkozni. Hárman vagyunk alkalmazásban edzőként, Spitl Tamás, Guoth Ambrus és jómagam. Lehetőségünk van független szakmai munkára, azaz nem a szülőknek, hanem az egyesületnek dolgozunk. Jelenleg az utánpótlásképzési rendszerünk privát támogatók, szponzorok pénzéből valósul meg, de amennyiben kormánypénzek érkeznének, úgy azt mindenképpen játékosaink külföldi versenyeztetésére fordítanánk.

Horváth Patrícia - Fotó: Dittrich Éva