A pécsi hitközség nem tervez jogi lépéseket a Wass Albertről elnevezett utca miatt

2012. július 01. vasárnap 19:42

A pécsi hitközség nem tervez jogi lépéseket a Wass Albertről elnevezett utca miatt

A város képviselő-testülete június második felében tartott, a nyári szünet előtti utolsó ülésén döntött arról, hogy hét utcát átkeresztel - jobb későn, mint soha mottóval. A tervezettek közül végül hatot találtak érdemesnek új névvel felvértezni, egyedül a Sarló utca lakói mentesülnek a névváltoztatás okozta hercehurca következményeitől. A pécsi zsidó hitközség vezetése azonban felháborodott Wass Albert neve hallatán, és elhatárolódott az önkormányzat lépésétől, félve, hogy Pécsett is erősödhetnek az antiszemitizmust tápláló felhangok.

Talán nem is annyira hirtelen jött ötlettől vezérelve döntött úgy a város közgyűlésének fideszes többsége, hogy végleg megszabadul a kommunista múlthoz köthető személyekről elnevezett utcanévtábláktól. Így például a szocialisták által "a tizenkilencedik század legnagyobb gondolkodójának" titulált Karl Marx neve helyett nemsokára Wass Alberté fog virítani a házak falán és az érintett területen élők hivatalos dokumentumaiban.

Dr. Hoppál Péter, a Fidesz pécsi elnöke szerint a szocialisták elfeledkeznek arról, hogy Wass Albert kétszer is megkapta a jelenleg is élő József Attila-díj elődjének számító Baumgarten-díjat.

- A díjat 1929 és 1949 között adták át Magyarországon, ebben az időszakban a magyar politikai jobboldal irányából folyamatosan támadták a kitüntetést adományozó Baumgarten-alapítványt, hogy túlzottan liberális és túlzottan liberális íróknak adja a díjat - érvelt az országgyűlési képviselő. Hoppál mások mellett Karinthy Frigyest is példaként hozta, mint aki elnyerte az akkori idők legrangosabb irodalmi kitüntetésének tekintett elismerést. 

A Pécsi Zsidó Hitközség mindezek ellenére megütközött a névváltoztatáson. Goldmann Tamás elnök szerint ugyanis mindez az eddig békés városnak tartott Pécsen is elszabadíthatja az indulatokat.

- Az az aggályunk, hogy ha elkezdődik egy olyan folyamat, amelynek az az első lépése, hogy olyan emberekről neveznek el utcát, akiknek finoman szólva is megkérdőjelezhető a toleranciája, nem ad-e túl nagy lovat a szélsőségesek alá? - mondta a Pécsi Újságnak Goldmann. - Nem fog-e esetleg békétlenséget szítani abban a városban, ahol egyébként ennek különösebb jelét nem tapasztalni?

A hitközség azonban nem tervez jogi lépéseket az ügyben, ámbár amennyiben a parlament jóváhagyja azt a tervezetet, amely szerint minden olyan utcát, közteret, intézményt és szervezetet át kell nevezni, amelyek a XX. század diktatórikus rendszereihez köthető személyek neveit viselik, akkor a Magyar Tudományos Akadémia állásfoglalását fogják kérni a Wass Albertről elnevezett utcával kapcsolatban.

H. L. B. - Illusztráció: Dittrich Éva