A Pécsi Egyházmegye déli határáig ér az új Magyar Zarándokút

2011. április 15. péntek 19:10

A Pécsi Egyházmegye déli határáig ér az új Magyar Zarándokút

Esztergomból indult el március 31-én egy csoport (tagjai közt Papp Lajos szívsebésszel), hogy jelképesen megnyissa és végigjárja a 420 kilométeres Magyar Zarándokutat. A spanyol El Camino mintájára létrehozott, 14 nap alatt kényelmesen teljesíthető út végállomása Máriagyűd; a Pécsi Egyházmegyében érinti többek között Szekszárdot, Ófalut, Püspökszentlászlót, Pécsváradot és Pécset is.

A zarándoklat, bár eredendően spirituális vállalkozás, a Magyar Zarándokút esetében egy országos civil összefogás eredményeként jött létre - mindemellett bírja a katolikus egyház elvi támogatását. A civil kezdeményezés néhány baráttól indult, akik a spanyol Szent Jakab-út (ismertebb nevén El Camino) bejárása után arra a meggyőződésre jutottak, hogy hasonlót Magyarországon is létre lehetne hozni.
 
Az elképzelést tett követte: kétéves szervezőmunka után tavaly év végén megalakult a Magyar Zarándokút Önkormányzati Társulás az útvonal által érintett települések közül 22 részvételével (a társulás egyik alelnöke dr. Bíró Ferenc pécsváradi polgármester). A 420 kilométeren át vezető úton 25-30 kilométerenként zarándokszállásokat alakítanak ki (nagy részük már elkészült), a települések polgármesterei pedig minden polgár után 20 Ft-tal járulnak hozzá a sikerhez.

A kijelölt útvonal hegyvidéken indul, és hosszú, sík szakasz után érkezik a Mecsekbe, majd onnan a Tenkes lábához. A zarándokút kiindulási pontja és végállomása nem csak jelképes - a köztük húzódó útvonal mintegy átöleli az országot -, hanem spirituálisan is "megalapozott", hiszen Pécsvárad, Püspökszentlászló, Pécs, Máriagyűd és környéke ősi búcsújáró-útvonalak szerves része.

A magyar Mária-tisztelet gyűdi központját még VII. Pius pápa nyilvánította búcsújáróhellyé, több mint 200 évvel ezelőtt. De természetes pihenőhelyül szolgált a Tenkes tövében megbújó kis település már a római időkben is: erre futott ugyanis a Pécset (Sopianaet) Eszékkel (Mursával) összekötő út.

Hogy az egyházmegye és az évi 25-27 búcsút „lebonyolító" siklósi településrész, Máriagyűd életében a Magyar Zarándokút az évek során milyen változásokat hoz majd, egyelőre nem lehet megbecsülni, s az illetékesek sem bocsátkoznak jóslásokba (azonban tudni kell, hogy Máriagyűd önmagában „megmozgat" évi mintegy ötszázezer zarándokot). Mindettől függetlenül nyilvánvaló, hogy mivel az egyházmegye rangos színhelyei egy nemzetközi zarándokút-hálózat térképére kerülnek föl (a Czestochowától Medjugorjéig tartó út részeként), ennek értéke - no nem forintban mérve - felbecsülhetetlen.

(A Magyar Zarándokút átnézeti térképe itt megtekinthető, illetve bővebb információk nyerhetők innen.)

Király Erika