A pécsi diákok szerint ez így necces

2011. február 12. szombat 19:59

A pécsi diákok szerint ez így necces
Az oktatási minisztérium elképzelései szerint 2014-től csak úgy tehető érettségi vizsga, ha a diák előtte legalább hatvan napig önkéntes munkát végez. A Pécsi Újság.hu által megkérdezett intézményvezetők támogatják az ötletet, hiszen szerintük ezzel önzetlenségre nevelhetők a diákok és egyúttal a munka világával is megismerkedhetnek. A Leőwey Klára Gimnáziumot irányító dr. Szolcsányi Jánosné fontosnak tartja, hogy a diák is érdekelt legyen a munkavégzésben, Páva Péter, a Nagy Lajos Gimnázium vezetője szerint pedig az önkéntességnek túl kell mutatnia a szociális munkán. Ha nem is akármilyet, de azért elvállalnák az önkéntes munkát a pécsi diákok – ezt a megállapítást szűrtük le, miután több pécsi középiskolást is megkérdeztünk a témában.

Kötelező önkéntesség - már az elnevezés is ellentmondást rejt. A nemrégiben napvilágot látott elképzelések szerint ugyanakkor három éven belül törvény rendelkezik majd arról, hogy az érettségi vizsgára csak azok a diákok engedhetők, akik önkéntes munkát végeztek.

- Bár még csak törvénytervezetről beszélhetünk, a magam részéről támogatom az elképzelést. Fontosnak tartom ugyanakkor, hogy a diákok ne csak szociális munkát végezzenek. Nem a valamikori építőtáborokat szeretném visszahozni, de egy hasonló jellegű kezdeményezést nem tartanék rossz ötletnek, hiszen a gyerekek így megismerkedhetnek a munkával - fejtette ki álláspontját Páva Péter, a Ciszterci Rend Nagy Lajos Gimnáziumának igazgatója.

Ugyancsak jó ötletnek tartja az elgondolást a Leőwey Klára Gimnázium vezetője, dr. Szolcsányi Jánosné is.

- A megvalósítás rengeteg tervezést igényel majd, tehát mindenképpen szükség lesz intézményenként egy vagy több koordináló tanárra, hiszen az egyes tanulóra lebontva kell megtalálni a megfelelő munkát. Érdekeltté kell tenni a diákokat, hogy ne az legyen a céljuk, hogy minél előbb túl legyenek az előírt óraszámon - mondta az igazgató asszony, majd hozzátette: az önkéntes munka arra taníthatja a fiatalokat, hogy ők is segíthetnek másokon.

A tervezet ellenzőinek egyik leggyakrabban hangoztatott érve szerint a gyerekek nincsenek arra felkészülve, hogy beteg vagy idős embereket ápoljanak. Az ilyen feladatokat ellátó alapítványok ugyanakkor a tizennyolc év alattiakat ilyen jellegű munkára nem is engedik.

- De természetesen örömmel fogadjuk a fiatalabb jelentkezőket, hiszen ők is segíteni tudnak, akár kórházi osztályok festésében, ajándékok vagy éppen bábok készítésében - mondta Kőműves Glória, a beteg gyerekekkel foglalkozó Mosolygó Kórház Alapítvány pécsi koordinátora.

Kíváncsiak voltunk arra is, mit szólnak maguk az érintettek, azaz a városban tanuló diákok a kezdeményezéshez.

A Radnóti Miklós Gimnázium és Szakközépiskolába járó Baumann Ivett nem rajong az ötletért, a parktakarítást vagy hasonló jellegű munkát nem szívesen vállalna. Ugyanakkor állatokkal - főleg lovakkal - szívesen törődne.

Tasi Emese, a Janus Pannonius Gimnázium diákja az önkéntes munka keretében legszívesebben gyerekekkel foglalkozna, ugyanakkor úgy látja, az előírt elfoglaltság az utolsó évben megnehezítené a felkészülést az érettségire.

A Simonyi Károly Szakközépiskola tanulója, Kobylski András is úgy véli, abból ritkán sül ki jó, ha valamit kötelezővé tesznek. Szerinte nem lesz ez másként az önkéntes munkával sem, hiszen a kötelezettség miatt a diákok többsége valószínűleg passzívan áll majd a feladathoz.




Képünkön: a Mosolygó Kórház önkéntesei beteg gyerekeknek tartanak bábelőadást.

Palotás P. - Fotó: Dittrich Éva