A pécsi bazilikában adják elő T.S. Eliot drámáját

2009. augusztus 11. kedd 09:16

A pécsi bazilika lesz a helyszíne a Gyilkosság a székesegyházban című T.S. Eliot-drámából készült előadásnak, melyet a Debreceni Csokonai Színház, a Beregszászi Illyés Gyula Magyar Nemzeti Színház és a Pécsi Harmadik Színház közös produkciójaként augusztus 22-én láthat a közönség.

Vidnyánszky Attila rendező elmondta, bár a darab bárhol eljátszható, a templomfalak erősítik annak szakrális játékmódját, így a helyszínnek különös jelentősége van számukra.

Megítélése szerint a Gyilkosság a székesegyházban nemcsak az Egyesült Államokban született és Angliában letelepedett Nobel-díjas Thomas Stearns Eliot legismertebb műve, hanem a XX. század legjelentősebb versben írt drámája is. Ma is aktuális dolgokról, istenről, hitről, az önfeláldozás lehetőségéről szól, az emberi létezés alapkérdéseit boncolgatja Thomas Becket canterburyi érsek 1170-ben bekövetkezett mártírhalálának témáján keresztül.

A közönség Thomas Becketként Trill Zsoltot láthatja majd, a hírnököt Tóth László, a templomi papokat Varga József, Rácz József, Ivaskovics Viktor, Sőtér István, a kísértőket Szűcs Nelli, Kacsur Andrea és Varga József alakítja. A lovagok szerepében Tóth László, Kristán Attila, Kacsur András, Ferenczi Attila, Szabó Imre és Krémer Sándor tűnik fel.

Rajtuk kívül az előadásban asszonyok kórusa és betlehemezők működnek közre
Vidnyánszky Attila és Trill Zsolt a mű 1997-es beregszászi előadásának is résztvevői voltak. A darabért a rendező a toruni Kontakt Fesztiválon megkapta a Legjobb alkotó díját, a kisvárdai Magyar Színházak Fesztiválján pedig elnyerte a Nemzeti Kulturális Örökség Minisztériuma fődíját.

A pécsi előadás kapcsolódik a 2010-es Európa Kulturális Fővárosa program felvezető évéhez, és beleilleszkedik a Pécsi Egyházmegye millenniumi eseménysorozatába is.

(mti)