A magyar kultúra napja Pécsett

2010. január 23. szombat 10:44

A magyar kultúra napja Pécsett
Díjakat, elismeréseket adott át Hiller István oktatási és kulturális miniszter pénteken, a magyar kultúra napján Pécsett, Európa egyik idei kulturális fővárosában. Az ünnepi esten a Pannon Filharmonikusok Beethoven Hármasversenyét szólaltatták meg.

A magyar kultúrát 1989 óta ünneplik január 22-én, a kézirat tanúsága szerint Kölcsey Ferenc 1823-ban ezen a napon fejezte be a Himnuszt.

Beszédében Hiller István hangsúlyozta: a Himnusz születésnapja ünnep a világon mindenhol, ahol magyarok élnek. Kiemelte: ezen a tájon sokféle nép élt a magyarok előtt, de a magyarok tudták megtartani a hont, hiszen Európa közepén megtanulták, hogyan kell más népekkel és kultúrákkal együtt élni. Ezt tették az elődök, a maiak feladata az értékek megőrzése és újak teremtése - hangsúlyozta Hiller István.

A miniszter az Európa Kulturális Fővárosa (EKF) programmal kapcsolatban megjegyezte: ismeri a vitákat, de látja a siker lehetőségeit, a sikert pedig az összefogás hozza meg.

Hozzátette: Pécs sikere az ország sikere, amelyet abban a perspektívában érdemes látni, hogy miután Pécs átadja a kulturális fővárosi stafétabotot Tallinnak és Turkunak, 2011 elején Magyarország veszi át az Európai Unió elnökségét.

A Pannon Filharmonikusok ünnepi hangversenye előtt az oktatási és kulturális miniszter Szent-Györgyi Albert-díjat adott át Dóczi Tamásnak, a Pécsi Tudományegyetem egyetemi tanárának. Apáczai Csere János-díjat vehetett át Pandur József festőművész, a Pécsi Művészeti Gimnázium és SZKI tanára. Kiss Árpád-díjat kapott Varga Lajos, a Pécsi Tudományegyetem tanára. Csokonai Vitéz Mihály alkotói díjban részesült Tillai Aurél pécsi karnagy, zenepedagógus. Csokonai Mihály közösségi díjat kapott a Komlói Hímző Kör.

A Kultúra Támogatásáért címet kapott Csapkai Ildikó, az Emporium Kft. ügyvezető igazgatója és a Hauni Hungaria Kft. A Kultúra Pártfogásáért címmel tüntették ki Barna Györgyöt, a miskolci Lézerpont Stúdió Látványtár ügyvezető igazgatóját.

Miniszteri Elismerő Oklevélben részesült Horváth Zsolt, Pál Zoltán
Vincze János, Takáts József, Tarrósy István, Szokolai Zsolt és Giorgio Pressburger.

(mti)