A lányokkal jól megvagyunk

2008. május 16. péntek 21:31

A lányokkal jól megvagyunk
Immár három éves hagyomány, hogy a Gastro Artist Pécsi Férfi Főzőegylet megvendégeli a hozzátartozó lányokat, asszonyokat, barátokat. Ilyenkor természetesen a zene, tánc sem hiányozhat, de törekszünk arra, hogy kulturális élményt is nyújtsunk.

Ezúttal Juhász Mátyás a Pécsi Egyetemi Színpad tagja mondott el a vacsora előtt három, a gasztronómiához kötődő Krúdy novellát. Majd következett a vacsora, amiből ezúttal az előételeket mutatjuk be. A főzőcsapat tagjai: Balázs Gábor, Dévai János, Dinnyés János, Fertői Miklós, Pucz Péter és Csanaky András voltak.

Hideg sült pulykamell és csirkecomb

Erről most nem írunk semmit, úgyis mindenki tudja, hogy miről szól.

Gundel-saláta, Dévai János


Hozzávalók: friss paradicsom, zöldpaprika, uborka, gomba, spárga, zöldbab, saláta fej, ecet, citrom, olaj, só, cukor, törött bors, petrezselyemzöld.

A szép, friss paradicsomot egy pillanatra forró vízbe tesszük, onnan kivéve héját lehúzzuk, szép, vékony, egyenletes szeletekre vágjuk, és magvait eltávolítjuk. A zöldpaprikát megtisztítjuk, magját és csutkáját eltávolítjuk, vékony szeletekre vágjuk, és pillanatra forró vízbe tesszük, leszűrjük és lehűtjük.

A friss uborkát megtisztítjuk, legyaluljuk és megsózzuk. A saláta elkészítése előtt legalább egy óráig sóban állni hagyjuk, majd kicsavarjuk és kevés ecettel, törött borssal ízesítjük. A gombafejeket megtisztítjuk, tisztára mossuk, és vékony szeletekre vágva, gyengén sózott, citromlével ízesített vízben lefőzzük és lehűtjük.

A jól megtisztított spárgát, egy és fél, két cm hosszú darabkákra vágjuk, és gyengén sózott, cukrozott vízben puhára főzzük, majd lehűtjük. Ugyancsak gyengén sózott vízben főzzük puhára a szép, egyenletes darabokra vágott francia zöldbabot, és azt is lehűtjük. A salátafejeket többször váltott, bő vízben tisztára mossuk.

Közben az olajból, ecetből, citromléből salátaöntetet készítünk, amelyet sóval, kevés cukorral, törött borssal, és finom, apróra vágott petrezselyemzölddel ízesítünk. A salátát a következő módon készítjük el:

A lefőzött és előre elkészített főzelék- és zöldségféléket a salátaöntettel összekeverjük, óvatosan, hogy ne törjön össze, és az üveg vagy porcelán salátás tálra helyezett, szépen elrendezett salátalevelekre téve tálaljuk. Előzőleg legalább egy óráig a hűtőben tartjuk, hogy a fűszeres ízei jól átjárják a salátát.
Mediterrán saláta

A mediterraneumban a zöldségek nagy részét nyersen, salátákban, vagy enyhén párolva, rövid ideig grillezve használják fel. Ily módon továbbra is sikerül megőrizni a felhasznált zöldségek jelentős mennyiségű vitamintartalmát.

A mediterrán saláták összetevői friss, cikkekre, kockákra vágott zöldségek, minimális dresszinggel, többnyire olívaolaj, citromlé ízesítésével, csipetnyi só, bors, bazsalikom, vagy oregánó fűszerezésével. A salátákból nélkülözhetetlen a paradicsom, és az olívabogyó, kiegészítve kevés sajttal.

NÉZZE MEG KÉPGALÁRIÁNKAT, KLIKK IDE!


Görög saláta, Dévai János

Hozzávalók 4 személyre: 40 dkg paradicsom, 1 zöldpaprika, 40 dkg kígyóuborka, 3 szál újhagyma, 3 evőkanál kimagozott olajbogyó, 2 evőkanál borecet vagy balzsamecet, 3 evőkanál olívaolaj, 20 dkg Feta vagy gomolysajt.


Elkészítés: A paradicsomokat kisebb kockákra, a zöldpaprikát 2x2 cm-es darabokra vágjuk. Az uborkát hosszába negyedelve vékony cikkekre, az újhagymát és az olajbogyót vékony karikákra daraboljuk.

A paradicsomot az uborkával, a paprikával, a hagymával és az olajbogyóval elkeverjük, enyhén sózzuk, a borecettel és az olajjal meglocsoljuk. Lazán átforgatjuk, majd a kisebb kockákra vágott feta sajttal megszórjuk.


Tiroli lencsesaláta, Fertői Miklós

Hozzávalók: (4 személyre): 25 dkg lencse, 1 fej vörös hagyma, 2 babérlevél, 1 gerezd fokhagyma, 2o dkg brokkoli, 2 fej lila hagyma, 2 evőkanál fehér borecet, 3-4 evőkanál olívaolaj, 1 cs. Petrezselyem, ízlés szerint: só, szegfűszeg, snidling, szemes bors.

A vöröshagymát sűrűn megtűzdeljük szegfűszeggel, majd ezt a teatojásba zárt fokhagymával, babérlevéllel, a megtisztított lencsével megfőzzük. Közben megabáljuk a brokkolit. A lila hagymát megpucoljuk, vékonyra felkarikázzuk, meglocsoljuk ecettel, néhány karikát félreteszünk a díszítéshez.

A főzőléből 2 - 3 evőkanállal a hagymához öntünk. A lencsét és a brokkolit leszűrjük, a hagymához adjuk, összekeverjük, kihűtjük. Akkor igazi, ha 1 napig áll! Tálaláskor a félretett lila hagyma karikákkal, a felaprított petrezselyem és snidling vagdalékkal elkevert lencse-brokkoli alapot megdíszítjük, (ha kell ízesítjük) és a tál szélét legyezőszerűen bevagdalt savanyú uborkával körberakjuk.

Gastro Artist Pécsi Férfi Főzőegylet