A jó hír: csökkenteni fogják a vállalkozások építményadóját; A rossz: lesznek, akiknek nem, sőt...

2012. október 11. csütörtök 16:49

A jó hír: csökkenteni fogják a vállalkozások építményadóját; A rossz: lesznek, akiknek nem, sőt...

Több ponton is változik Pécs helyiadó-rendelete 2013-tól: legmarkánsabban a vállalkozók érzik majd meg az új koncepciót, amelyről várhatóan október végén dönthet a közgyűlés. Trombitás Károly, az önkormányzat pénzügyi és gazdasági bizottságának elnöke úgy összegzett, igyekeznek igazságosabban elosztani a terheket, s azokra a vállalkozásokra vetnek ki több adót, ahol vélhetően nagyobb bevétel és profit keletkezik. Az építményadóból jövőre az ideivel megegyező összegű bevételre: 2,9 milliárd forintra számít a városháza.


A pécsi vállalkozásokat érintő építményadó az idei évben a belvárosban 1200 forint per négyzetméter, a külső területek esetében pedig 1000 forint. Ezeket a tételeket 2013-ra négyzetméterenként 850 forintra csökkentik, a területi megkülönböztetés tehát megszűnik. Kedvezményt élvezhetnek viszont azok a cégek, amelyek ingatlanjaiban termelőmunka folyik, az ő adóterheiket 800 forintban határoznák meg.

Ugyancsak kevesebbet fizethetnek az olyan nem magánszemély tulajdonában álló építmények (mint például az egykori bőrgyár kubatúrája) után, amelyek háromnegyed éve nem hasznosultak: esetükben 750 forintra mérséklődik a közteher.

A pénzügyi bizottság elnöke arra is felhívta a figyelmet, a kedvezményekre való jogosultságot minden esetben az érintetteknek maguknak kell jelezniük az önkormányzatnak.

Trombitás Károly szavaiból kiderült, egy meghatározott körben viszont adóemelést kívánnak véghezvinni.

A pénzügyi, hitelintézeti, biztosítási tevékenységet végző cégek, valamint a távközlési vállalatok, az üzemanyagtöltő-állomások és gyorséttermek esetében a kiróható maximumhoz közelítő négyzetméterenkénti 1700 forintra nő az építményadó mértéke. Ebbe a körbe tartoznának még a 300 négyzetméter területet meghaladó kereskedelmi egységek is.

A telekadóhoz nem nyúlnak

Az építményadóból 2013-ban, akárcsak idén 2,9 milliárdos bevétellel kalkulál az önkormányzat, ez Pécs költségvetésének körülbelül hét százalékát teszi ki.
A telekadótól, amelynek fizetési feltételei jövőre sem változnak, 380 millió forintot várnak. Az iparűzési adó mértéke továbbra is a legmagasabb szinten marad, ez a 2013-as városi költségvetésnek 6,3 milliárd forintot jelent várhatóan.
A gépjárművek adóiból az ideinél félmilliárd forinttal kevesebb bevétellel számolnak, mivel a kormányzat csak 500 millió forintot enged át a városnak ebből az adónemből. A különféle pótlékok és bírságok további 120 millióval dobják majd meg a büdzsét Trombitás prognózisa szerint. A jövőre nem emelkedő idegenforgalmi adó 80 millióval gazdagíthatja a közös kasszát, viszont az ellenőrzés hatékonyságát növelendő új nyilvántartási rendszert dolgoznak ki. Mint arról korábban beszámoltunk, a pécsi szállásadók jelentős része nagyvonalúan viszonyult az idegenforgalmi adófizetési kötelezettséghez, dr. Szebellédi István tanácsára azonban bekeményített az önkormányzat, ennek eredményeképpen idén várhatóan 27 millióval többet fizetnek be a szállodások.

A magánszemélyek építményadó-mértékében is változások várhatóak jövőre. 

A nem lakáscélú ingatlanok esetében két fő kategóriát különböztet meg az új városi adókoncepció. Az üzlethelyiségként kiadott lakások után 500 forintot kell majd fizetniük a tulajdonosoknak négyzetméterenként, míg a másik kategóriát jelentő, jellemzően mezőgazdasági tevékenységre szolgáló melléképületek (például disznóól, magtár) fizetési mentességet fognak élvezni.


A lakáscélú ingatlanok építményadójának mértékében alapvetően nem lesz változás, azonban a 62 év felettiekre vonatkozó kedvezményt jövőre a nyugdíjellátásban részesülők vehetik igénybe, így némileg szélesedik a kedvezményezettek köre. Mentességet kap továbbá a mozgáskorlátozottak garázstulajdona.

A fentieken túl pedig egy 1100 - főként a pécsi peremkerületeken található - ingatlant érintő problémával kapcsolatban is született módosítás.

Az olyan társasházzá nem alakult épületek lakásai esetében, amelyek osztatlan közös tulajdonban vannak, s ezek egy helyrajzi számon is szerepelnek - a korábbi szabályozással szemben - az új koncepció igyekszik ezeket megkülönböztetni.

- A sávos adózás miatt hiába van valakinek csak egy 60 négyzetméteres ingatlanja, például egy tíz lakásból álló tömbben, az osztatlan közös tulajdon miatt úgy fizetett, mintha egy 600 négyzetméteres ingatlanra jutó összeg tíz százalékát fizetné be. - magyarázta Trombitás Károly.

Mivel progresszív az adózás - tette hozzá - ezért ez az összeg több, mintha 60 négyzetméter után fizetne. Ennek kiküszöbölésére, az eddigi sávonkénti 200, 450, illetve 900 forintos összeg helyett a közteher négyzetméterenként egységesen 300 forint lesz. Ez egy kis lakás esetében persze még mindig több adóterhet jelent, mintha külön helyrajzi számon szerepelne, azonban nem annyira kedvezőtlen, mint idén volt - így a pénzügyi grémium elnöke.

Az új adókoncepció a tervek szerint október végén kerül a közgyűlés elé, Trombitás Károly azonban úgy véli, ott már csak kisebb változtatások valószínűek.

Balikó Gergő - Montázs: Dittrich Éva