A cigányoknak és a németeknek jut a legtöbb: 17 milliót kapnak a nemzetiségi önkormányzatok

2012. május 11. péntek 18:50

A cigányoknak és a németeknek jut a legtöbb: 17 milliót kapnak a nemzetiségi önkormányzatok

Óriási sikernek nevezte Erb József önkormányzati képviselő, hogy Pécs az idei évben sem csökkenti a nemzetiségi önkormányzatoknak szánt támogatást. A városban működő tíz testület összesen közel tizenhétmilliót kap, ebből legtöbbet - egyenként 2,6 milliót - a cigány és a német önkormányzat tehet zsebre. A pénz döntő részét programok szervezésére fordítják.

A tavalyi évhez hasonlóan idén is közel tizenhétmillió forinttal támogatja a város a nemzetiségi önkormányzatokat.

Így oszlik meg a közel 17 millió

Íme a lista, mennyi városi pénzt kapnak 2012-ben az egyes önkormányzatok.

Bolgár Önk. - 1 670 000
Cigány Önk. - 2 620 000
Görög Önk. - 1 610 000
Horvát Önk. - 2 540 000
Lengyel Önk. - 1 610 000
Német Önk. - 2 620 000
Szerb Önk. - 1 670 000
Ukrán Önk. - 830 000
Ruszin Önk. - 830 000
Örmény Önk. 830 000

- Óriási eredménynek tartom, hogy napjainkban, amikor gyakorlatilag minden területen takarékoskodik az önkormányzat és az állam, a város nem csökkenti a támogatás összegét - kezdte Erb József, fideszes önkormányzati képviselő, nemzetiségi tanácsnok.

Hozzátette: még a Nemzetiségi Tanács elődjének számító Együttműködési Tanács idején születte megállapodás, hogy ki, milyen arányban részesül a támogatásból. A felosztási elven azóta sem változtattak, a nemzetiségeknek szánt támogatás ugyanakkor 2010-ben - az örmények belépésével - 830 ezer forinttal emelkedett.

A legtöbb pénz (2,62 millió forint) idén is a cigány és a német önkormányzathoz vándorol, de az ukrán, örmény és ruszin testületet leszámítva mindegyikük másfél millió forint fölötti összeget kap. A támogatást működési és programszervezésre költhetik.

Az állam főleg pályázatokkal segít

A nemzetiségi önkormányzatok - a városi hozzájáruláson felül - az államtól évente körülbelül 230 ezer forintot kapnak közvetlen támogatásként, ám a Wekerle Alapítványon keresztül pályázati pénzekhez is hozzájuthatnak. Hogy összesen mennyi pénz gyűlt össze a testületeknél a tavalyi esztendőben, Erb József nem tudta megmondani, ugyanis - mint fogalmazott - „az önkormányzatok gazdasági felügyelete nem tartozik a Nemzetiségi Tanács hatáskörébe".

Mint Erb Józseftől megtudtuk, a programkínálatban több néptáncos és népzenei rendezvény is szerepel, a horvát önkormányzat pedig várhatóan karácsony környékén a Kodály Központot is birtokba veszi.

- A december 18-i nemzetiségi nap szervezését idén három testület, a ruszin és ukrán önkormányzat, valamint a Pécsi Magyar-Orosz Társaság vállalta. Ha minden jól alakul, a tervek szerint a rendezvényen egy távoli rokonnépünk is jelen lesz, az egyik orosz cégnek köszönhetően a Hanti-Manysi körzetből érkezhet hozzánk zenés és táncos fellépők - mondta.

Ugyan a nemzetiségi önkormányzatokkal kapcsolatban sokan úgynevezett etnobizniszről beszélnek (azaz szerintük gyakorlatilag csak a pénzlehúzásról szól a történet), Erb József ezt egészen másként látja.

- A nemzetiségek fontos szerepet töltenek be, a pécsiek pedig  büszkék arra, hogy egy sokszínű, multikulturális városban élnek - fogalmazott.


Képünkön Erb József látható.

Palotás P.