"A CIB irányítja a város cégeit"

2009. november 09. hétfő 19:02

A különböző hiteleket nyögő városi cégek némelyikénél a bankok jóváhagyása nélkül egy lépést sem tehet a menedzsment, másutt a vezetést sem lehet elmozdítani, vagy éppen a pénzintézet kezdeményezheti a fejcserét - mondja dr. Tóth Bertalan (képünkön), az MSZP városházi frakcióvezetője. Az utolsó közgyűlésen ráadásul újabb ingatlanokat kellett jelzálog alá vonni a város egyik legnagyobb hitelezője, a CIB Bank kérésére.

Meg van kötve több városi cég keze, mert a pénzintézetek többszörösen túlbiztosítják magukat az egyes kölcsönök nyújtása esetén - mondja dr. Tóth Bertalan szocialista frakcióvezető, aki e miatt nem is támogatta a minap a Tettye Forrásház Zrt. milliárdos hitelfelvételét.

Mint hozzátette, a közgyűlési többség mintegy háromszoros biztosítékot adott a kölcsönért cserébe, ami túlzott kockázatot jelent. Tóth állítja, legutóbb a Biokom Kft. hatmilliárdos hitelfelvételénél került jelzálog a társaság szinte összes vagyontárgyára, az önkormányzat pedig kezességet vállalt a hitel visszafizetését illetően. A CIB Bank mégis olyan jogosítványokra tartott igényt, amelyek szinte egyenlőek a menedzsmentjogokkal.

Ugyanez a bank adott közel másfél milliárdos kölcsönt a Pécs Holdingnak is, amiért cserébe gyakorlatilag az összes belvárosi üzlethelyiségre, de Jókai téri, Király utcai épületekre és számos kültelki ingatlanra is jelzálogjogot szerzett. Emellett a Pécs Holding nem vehet fel további kölcsönt a CIB engedélye nélkül, s az 50 millió forint feletti pénzügyi műveleteit is csak a bank jóváhagyásával hajthatja végre.

Ez utóbbi Tóth szerint azt is jelenti: a pénzintézet a maga kénye-kedve szerint akadályozhat meg (vagy éppen támogathat) a városi vagyonkezelő cég hatáskörébe tartozó döntéseket. Az MSZP-s frakcióvezető utalt rá: érdekes helyzet állt elő, hiszen a Holdingnak az önkormányzat hozzájárulását is csak a 150 millió forint feletti ügyleteknél kell kikérnie, e tekintetben tehát a pénzintézet erősebb döntési pozícióba került magánál a városnál, azaz a tulajdonosnál is.

A felvetések kapcsán megkerestük dr. Kiss Tibort, a Pécs Holding Zrt. kirendelt cégvezetőjét, aki egyben a Biokom Kft. ügyvezetője is.

Ő a Biokom kapcsán azt mondta, hogy a bank - a még meg nem nyitott hitelkeret egyes tételeinek lehívása után - valóban rendelkezik olyan jogosítvánnyal, amely "érintheti a menedzsmentet". Ez ugyanakkor szerinte bevett gyakorlat a pénzvilágban, olyan esetekben, ha egy társaság nem tud megfelelő mértékű fedezetet felmutatni. Esetükben a CIB biztosítékot kért arra vonatkozólag, hogy a hosszú távú fejlesztés, melyhez a pénzét adja, valóban végigfut, ehhez pedig garantálni kell a szakmailag is megfelelő vezetést - mondta.

A Pécs Holding esetében úgy fogalmazott, hogy a korábbi - többek között az Expo Center megépítéséhez felvett - hitelek miatt kérte és kapta meg a fenti jogosítványokat a pénzintézet; ez nem örömteli, tette hozzá, viszont másképp már nem lenne hitelképes a városi vagyonkezelő cég.

Korb Zoltán - Fotó: Dittrich Éva