A Balatonnál bevezetik, de nálunk nem mostanában lesz helyi pénz
2012. február 01. szerda 18:15

A Baranya megyei önkormányzat képviselő-testületének jobbikos tagjai még 2010 őszén vetették fel a közgyűlésben a helyi pénz bevezetésének ötletét, ám azóta - egy bizottsági tárgyalást nem számítva - nem történt előrelépés az ügyben. Barkó Béla, a radikális párt képviselője szerint igény pedig lenne rá, azonban úgy tűnik, hogy a politikai döntéshozók részéről egyelőre hiányzik az együttműködési hajlandóság a készpénzt helyettesítő utalvány bevezetésére.
A múlt pénteken kezdték el kinyomtatni a Balatoni koronát, az észak-balatoni térség helyi pénzét, ami március végén kerülhet forgalomba. A soproni kékfrankos után ez a második olyan kezdeményezés - a rábaközi tallér tavaly nyár végére tervezett, de azóta sem forgalomba hozott bevezetésétől eltekintve -, amely egy kisebb közösség számára biztosítja a készpénzt helyettesítő utalvány előnyeit.
Barkó Béla, a Baranya megyei önkormányzat jobbikos tagja a Pécsi Újság érdeklődésére elmondta, hogy egyelőre nincs újabb fejlemény a helyi pénz bevezetésére általuk még 2010 őszén kezdeményezett javaslatukat illetően.
- A gazdasági bizottság által 2011 márciusában megvitatott javaslat eredményeként tárgyalást kezdeményeztünk az önkormányzat akkori számlavezetőjével, az OTP Bankkal, azonban megegyezés akkor nem született. Mostanra viszont az államosítás következtében megszűnt a banknál az önkormányzat számlája - közölte a politikus.
A helyi pénz bevezetéséhez mindenekelőtt egy pénzintézetet kellene megnyerni.
- A bevezetéshez ma Magyarországon 30 vagy 70 millió forintot letétbe kell helyezni. Az mindegy, mint Sopronban, hogy egy civil szövetség vagy mint a balatoni korona esetében, az ottani takarékszövetkezet biztosítja-e a milliókat. Az önkormányzatnak pedig azért lenne ebben fontos szerepe, mert a társadalom nagy rész még mindig bizalommal van iránta.
A helyi pénz forgalomba hozatala legalább ötvenezer fő bevonása esetén éri meg.
Információink szerint a megyében a Dél-Baranya Határmenti Települések Egyesülete is gondolkodik bevezetésén, ám a szervezetnek is szüksége lenne partnerekre, hiszen a siklósi-sellyei kistérség önmagában nem képes annyi profitot termelni, hogy megérje a kibocsátás.
- Baranya egész területén azonban megérné a helyi pénz kibocsátása, Péccsel szövetkezve pedig különösképpen, hiszen ott sokkal nagyobb a vásárlóerő. A környező településekről és városokból ugyanis bejárnak az emberek vásárolni - hangsúlyozta a politikus.
Tiffán Zsolt, a megyei önkormányzat új elnöke megkeresésünkre azt mondta, hogy érdemben még nem volt ideje foglalkozni a kérdéssel. Hozzátette, csak nemrég tájékoztatták a jobbikos elképzelésről, ám amíg nem tájékozódik a bevezetés előnyeiről és esetleges hátrányairól, addig nem kíván nyilatkozni az ügyben.
Egyelőre tehát nem tudni, hogy a megyei önkormányzat új vezetése hogyan viszonyul az ötlethez. Mint ahogy azt sem lehet előre látni, hogy ha az ötlet pozitív fogadtatásra talál a politika részéről, akkor az mikorra valósulhat meg.
H. L. B. - Képünk illusztráció
Facebook box
Megosztás
Mások most ezeket a cikkeket olvassák
- Motorosok és biciklisek lesznek a...
- Pécs egyik látványossága is lehetne a...
- Igen hűvös éj után napsütéses napunk...
- Kiakadtak a fogyasztók: szerintük...
- Mától a háztartási cikkekre is...
- Idén is a baranyai tűzoltó,...
- Sikerrel járt a keresés, épségben...
- Drogot találtak a rendőrök egy...
- Fotelból szállt fel a füst a Füst ucában
- Vizesárokba zuhant egy személyautó...