200 millióval drágább a Kodály

2010. december 26. vasárnap 18:31

200 millióval drágább a Kodály
December 16-án Schmitt Pál köztársasági elnök ünnepélyes keretek között avatta fel Pécs új büszkeségét, a régió legnagyobb és legjobb akusztikájú hangversenytermét, a Kodály Központot (képünkön). A több mint hat és fél milliárd forintból megvalósult beruházás után a létesítmény november 11-én megkapta a használatbavételi engedélyt, november 23-án pedig megtörtént a birtokbavétel.

A munkálatok közben azonban a kivitelező többször is jelezte, hogy az eredeti műszaki tervektől eltérő változások miatt költségnövekedéssel kell számolni - több mint félmilliárd forintosra. Ezt a beruházónak sikerült kétszázmillió forintra redukálnia, a független Fidic-mérnök vizsgálata alapján.

A kivitelező egyebek mellett a liftekre, a tetőszerkezetre, a hangversenyterem fa falburkolatára, a tűzgátló nyílászárók munkálataira, valamint épületgépészeti és elektromos kivitelezési problémákra összesen 534 millió forintnyi követelést kívánt érvényesíteni. A független szakértő azonban a hosszas egyeztetések után „mindössze" valamivel több mint 205 millió forintot tartott érdemesnek megítélni.

Az idei EKF-év kapcsán egyébként nyilvánvalóvá vált, hogy számos beruházási projekt pluszforrásra szorul, elég csak a Tettye térre, vagy a "Közterek és parkok újjáélesztése" program keretében felújított utak és körforgalmak utólagos költségnövekedésére gondolni. Emellett a Zsolnay Kulturális Negyed (ZSKN) tervezett végleges átadási határideje is éppen amiatt csúszott fél évet, mert többször is módosítani kellett a vállalkozói szerződést - s azzal egyetemben növekedett a beruházás költségigénye is.

A ZSKN kapcsán először a Mauzóleum és a Sikorsky-ház esetében került sor szerződésmódosításra a felújítási munkálatok során adódott statikai és építészeti problémák miatt, majd az újragyártandó pirogránitelemek formavédelmi oltalom alá helyezése növelte meg 160 millió forinttal a végösszeget. Legutóbb pedig szeptemberben kellett módosítani a szerződést nem várt akadályok miatt (a felújítandó épületek jelentős hányada rossz alapozással és épületszerkezettel rendelkezik), ez 23,5 millióval emelte meg a költségkeretet, amely így több mint kilencmilliárd forintra módosult.

Mindenesetre a jövő évtől kezdve a Menedzsmenközpontból létrejött Pécsi Városfejlesztési Nonprofit Kft. fogja végezni - más egyéb tevékenység mellett - a különböző EU-s projektek és pályázatok lebonyolítását. A változást a jelenlegi ellenzék soraiból számos kritika érte, véleményük szerint kérdéses a megfelelő és hatékony projektmenedzsment.

A számítások szerint eddig összesen mintegy hétszázmillió forint pluszterhet jelentettek a városnak az EKF-hez köthető beruházások utómunkálatai.


H. L. B. - Fotó: Kováts Judit