A PTE-n is szuperszámítógépekkel kapcsolatos kutatás indul
2013. március 21. csütörtök 15:18

Uniós támogatással a szuperszámítógépes kutatást segítő program indult a debreceni, a pécsi és a szegedi egyetemen a Nemzeti Információs Infrastruktúra Fejlesztési Intézet részvételével - közölte Dombi György projektvezető csütörtökön a csongrádi megyeszékhelyen.
A 780 millió forintból megvalósuló, 2014 őszéig tartó projekt célja a szuperszámítógépes kutatások elterjesztése, illetve a nagy vidéki tudományegyetemeken 2011-ben létrehozott informatikai kapacitás optimális kihasználása - mondta a Szegedi Tudományegyetem professzora a programról tartott sajtótájékoztatón.
A kiemelkedő számítási kapacitásokkal rendelkező szuperszámítógépeket az informatikai kutatások mellett elsősorban a természettudományok, illetve az élettudományok területén alkalmazzák, felhasználásuk azonban egyre fontosabbá válik a közgazdasági, mérnöki vagy akár a jogi, illetve bölcsészettudományi területen is.
A program célja lehetővé tenni e tudományterületek művelői számára a szuperszámítógépek használatát, például a szakterületüket érintő tudásbázis létrehozásával.
Az egyetemi tanár tájékoztatása szerint a projekt részeként több informatikai jellegű kutatási program is megvalósul: vizsgálják többek között, hogy a napjainkban létrehozott, digitálisan tárolt adatok, dokumentumok, tervrajzok miként lesznek felhasználhatók néhány év vagy évtized múlva.
Dombi György elmondta, hogy Magyarország nemzetközi összehasonlításban nem áll rosszul a szuperszámítógépek alkalmazása terén. A berendezések azonban négy-öt év alatt elavulnak, olyan gyorsan növekszik a berendezések számítási teljesítménye, illetve annyit javul a számítógépek energiafelhasználása. A program keretében felmérik a kutatói igényt is, hogy milyen fejlesztésekre lesz szükség az elkövetkező néhány esztendőben.
(mti)
Facebook box
Megosztás
Mások most ezeket a cikkeket olvassák
- Nem viccel az időjárás: nagyon durva...
- Elköltözött a Klinikai Központ...
- Pécsre indult egy szigetvári nő,...
- Kizárta a lakásból édesanyját egy...
- Elkészült a Baranya Vármegyei Kupa 3....
- Hajnali gyilkosság Pécsett: egy...
- Oszlopot döntött egy traktor, áram...
- Durván emelkedtek az üzemanyagárak...
- A vásárcsarnok népszerű árusa, Kovács...
- Elkészült az új menetrend, így...

