Lehet mobil szélessáv a határok mentén is
2010. október 28. csütörtök 19:25
A hatóság által rendezett kétnapos frekvenciakoordinációs értekezlet után tartott sajtótájékoztatón a szakember elmondta: Magyarország és a hét szomszédos ország, Szlovákia, Ukrajna, Románia, Szerbia, Horvátország, Szlovénia és Ausztria a most létrejött közös nyilatkozatban vállalta, hogy milyen műszaki, tervezési paraméterek mentén lehet bázisállomásokat építeni a határok mentén.
A dokumentum meghatározza, hogy a másik országba történő átszórás vagy egyéb zavarok esetén kölcsönösen elfogadott méréseket, eljárásokat kell alkalmazni, és azt is előírja, hogy milyen módon kell felhívni a szomszéd ország figyelmét a felmerült problémára.
A hatóság szakembere kiemelte: az éterben folyamatos a harc a különböző frekvenciák birtoklásáért, most viszont több nyertes is van a megállapodásnak köszönhetően: az egyezség nyomán nyolc ország határmenti vidékén válik lehetővé a mobil szélessáv elterjedése. Mint Kolláth Gábor elmondta: a nyolc érintett országban körülbelül 24 mobilszolgáltató működik, és "sziszifuszi" munka eredménye, hogy ezek a mobilcégek mely frekvencia-tartományba tudják olyan módon kiterjeszteni szolgáltatásaikat, hogy ne zavarják egymást.
Florian Cziczatka, az osztrák Közlekedési, Innovációs és Technológiai Minisztérium képviseletében a sajtótájékoztatón azt mondta: a 2,6 Ghz-es frekvenciák szeptemberi tendereztetése után a négy osztrák szolgáltató a múlt hét hétfőn kapta meg a működési engedélyt erre a frekvenciára. A licenc 2026-ig szól, és mivel elképzelhető, hogy addig a 4. generációs (LTE) mobilrendszer után az 5. is megjelenik, technológiailag semleges platform kialakításra volt szükség.
Az uniós szabályozás szerint a tagállamokban biztosítani kell a GSM tartományban az UMTS és a közeljövőben alkalmazandó új technológiák alkalmazását.
Az Ausztriában múlt héten munkába állt LTE-mobilátviteli szabvánnyal lehetővé válik a már itthon is használt HSDPA-hálózat továbbfejlesztése a nagy felbontású videótartalmak és egyéb, nagy sávszélességet igénylő szolgáltatások számára.
(mti)
Facebook box
Megosztás
Mások most ezeket a cikkeket olvassák
- Megszólal a Bolyai ösztöndíjból...
- Ön is hozzájárulhat pécsi gyerekek...
- Faggyal, havazással és széllel...
- Elsöprő a plusz kéthavi nyugdíj és a...
- Ilyen volt az 1986-os május elseje...
- Majd' kétszáz drogterjesztőt...
- Napsütéses, ragyogó napunk lesz...
- Drogdíler-párosra csaptak le a...
- Idén kisebb árvaszúnyograjzás várható...
- Immár jogerős az országgyűlési...

