Javaslatokat adna a lízingszövetség

2010. április 06. kedd 11:18

Az elmúlt évi 49 százalékos arány után idén már a megkeresett kis- és középvállalkozások 74 százaléka érzi a válság hatásait - derült ki a magyar Lízingszövetség megbízásából készült felmérésből.

A vállalkozások 85 százalékának csökkentek a bevételei (tavaly még csak 47 százalékuk nyilatkozott így), míg azon cégek aránya, ahol leépítésekkel próbáltak védekezni 14 százalékról 38 százalékra nőtt.

A várakozások sem túl rózsások: a megkérdezett cégek 37 százaléka tovább csökkenő árbevétellel kalkulál, míg 30 százalékuknál a stagnálás elérése a cél. A legpesszimistábbnak a vidéki városokban működő kisméretű cégek voltak. A várakozások ugyanakkor pozitívak: 2011-re ugyanis a megkérdezettek 59 százaléka vár növekvő árbevételt. A túlélést pedig addig is - 84 százalékban - a költségek további visszafogása jelentheti.

A válság jelenlegi szakaszában ugyanakkor a korábbi 40 százalékhoz képest 26 százalékra csökkent azon cégek aránya, amelyik úgy érzi nem, vagy nehezebben kap hitelt. A vállalkozások közül főleg a középvállalkozások próbálnak lépni, közel harmaduk nyilatkozott úgy, hogy igyekszik más pénzügyi szolgáltatóval is felvenni a kapcsolatot a finanszírozási lehetőségek kibővítése érdekében.

Érdekes ugyanakkor, hogy a cégek 52 százaléka idén nem venne fel hitelt - tavaly arányuk 25 százalék volt - míg 8 százalékról 18 százalékra nőtt azon cégek aránya, akik úgy vélekednek, hogy korántsem biztos, hogy kapnának hitelt - e téren a legkomolyabb aggályokat a kisvállalkozások fogalmaztak meg, míg a közepes cégek a legbiztosabbak magukban.

Lévai Gábor főtitkár szerint a kkv-knak csak 25 százaléka érzi úgy, hogy a küszöbön álló kormányváltás pozitív hatással lenne a vállalkozások életére. Ezen belül ugyanakkor csak 10 százalék azok aránya, akik adóváltoztatásoktól várnak változást, 86 százalékuk egyéb gazdaságélénkítő intézkedésekben bízik. Hordós Zoltán, a Lízingszövetség elnöke szerint a kutatás adataira támaszkodva a szervezet kész javaslatokkal igyekszik majd segíteni a megalakuló új kormány munkáját.

A szervezet el szeretné érni, hogy a korábbi, be nem teljesült igérgetésekkel szemben - a 2 éves finanszírozási futamidő plafon eltörlésével - a pénzügyi lízing valóban választható finanszírozási forma legyen a GOP és az EMVA pályázatoknál. A szervezet lobbizik azért is, hogy az MFB-nek legyen külön lízingfinanszírozási hitelprogramja, illetve szeretnék elérni, hogy Jeremie-pénzek is áramoljanak a lízingterületre.

A Napi kérdésére Hordós úgy vélekedett, ez esetben a vállalkozások kisebb önerővel tudnának finanszírozáshoz jutni, ráadásul a - kisebb kockázat miatt - alacsonyabb kamatok mellett lehetne finanszírozási forrást találniuk. A változtatások emellett közel 30-35 százalékkal növelnék meg azon vállalkozások körét, akiknek elérhető lenne a pénzügyi lízing, mint megoldás. A szövetség számításai szerint a kkv-k számára nyújtott lízing alapú beruházás-ösztönzés mintegy 60-80 milliárd forintnyi új beruházást generálhatna.

napi.hu