Botrány: elmaradt a magyar-szlovák ülés
2009. február 02. hétfő 16:50
Balog Zoltán az MTI-nek elmondta: olyan felvételt szerettek volna bemutatni, ami teljesen egyértelművé teszi, hogy békés szurkolókra támadtak mindenféle indok nélkül a szlovák rendőrök Dunaszerdahelyen. A felvétel bemutatását mindenáron meg akarták akadályozni - tette hozzá. Hangsúlyozta: a szlovák fél a mai napig semmiféle felvételt nem bocsátott a magyarok rendelkezésére, ettől kezdve "kötelességünk a mi bizonyítékainkat bemutatni".
A szlovák képviselők, értesülve a film vetítésének tervéről, be sem mentek az ülésterembe. Balog Zoltán közölte: szerette volna szavazásra feltenni a kérdést, de a szocialisták nem voltak hajlandóak szavazni, ezért el sem kezdődhetett el az ülés. Megjegyezte: a szocialisták le is szavazhatták volna a vetítést, ezt azonban nem vállalták fel.
A szlovákok távoztak, a szocialista képviselők pedig kivonultak a teremből. Balog Zoltán elmondta: az ő célja nem a provokáció, hanem az, hogy ne játsszanak el egy olyan diplomáciai játékot, ami nem felel meg a tényeknek. Kifejtette: az elmúlt évtizedekben a magyar kisebbség helyzete folyamatosan romlott és romlik Szlovákiában.
Hozzátette: szerinte az a probléma a szlovák-magyar viszonyban, hogy Szlovákiában először nagyon rossz helyzetbe hozzák a magyar kisebbséget, majd utána egy kicsit engednek. A fideszes politikus erre példaként a nyelvtörvényt említette.
Olyan tankönyvtörvényt hoztak, ami elfogadhatatlan, ezen kicsit puhítottak, de ez is rosszabb, mint ami korábban volt. És most ennek is örüljünk? - tette fel a kérdést.
"Ha ezek lesznek az eredményeink, pontosan kiszámítható, hogy mikor jut el a teljes jogfosztásig az ottani magyar kisebbség. Ehhez nekünk nem szabad asszisztálni, ez erkölcsi és emberi jogi kérdés" - fogalmazott. Hozzátette: addig kell elmenni az európai jogorvoslati fórumokon, amíg ki nem derül, hogy kinek van igaza.
Az ellenzéki politikus megjegyezte: továbbra is várja, hogy a szlovák képviselők térjenek vissza a tárgyalóasztalhoz, és beszéljenek ezekről a dolgokról, illetve ők is hajlandóak elmenni Pozsonyba, ha meghívást kapnak.
Pettkó András (MDF) azt mondta, ha valaki megnézte a hétfői bizottsági ülés meghívóját, láthatta, hogy napirendre fognak kerülni a Dunaszerdahelyen történtek. Ez a videofelvétel semmi olyat nem tartalmaz, ami ne felelne meg a valóságnak - mondta.
Közölte: azt szeretnék, ha a közös bizottsági ülést minél hamarabb megtarthatnák. Az elmúlt években a két ország közötti viszony a két kormány hibájából sok tekintetben megromlott.
Szili Katalin házelnök - miután tudomást szerzett arról, mire készül a bizottság fideszes elnöke - levélben fordult a politikushoz. Ebben közölte: kifejezett kérése, hogy a kétoldalú bizottsági tárgyalás során ne kerüljön sor olyan mozzanatra, amely a két ország kapcsolatait és a szlovákiai magyarság érdekeit sértheti.
Az Országgyűlés elnökének levele szerint a fideszes politikus "olyan demonstráció bemutatását kezdeményezte", amely a szlovákiai Magyar Koalíció Pártjának véleménye szerint is veszélyezteti a magyar-szlovák parlamenti tárgyalási folyamatot.
(mti)
Facebook box
Megosztás
Mások most ezeket a cikkeket olvassák
- Régi fényében kapja vissza Pécs a...
- A brutális hőség miatt piros...
- Elmarad a vasárnapra hirdetett túra a...
- Kulturális örökség napja: ingyenes...
- Gyalogost gázolt egy részeg sofőr...
- Hatalmas kamatot ígért egy pécsi...
- A püspöki palota, a kincstár is...
- Tetőzik a kánikula, aztán érkezik a...
- Volt egyszer egy Tejbisztró:...
- Hatalmas, letört faágat távolítottak...