Az első magyar női mentőápolót köszöntötték

2025. május 12. hétfő 17:44

Az első magyar női mentőápolót köszöntötték

Sokan úgy tudhatják, hogy az Országos Mentőszolgálatnál 2017 óta dolgozhatnak nők is mentőápolóként és gépkocsivezetőként, szakítva az addigi szabályokkal, mi szerint hölgyek csupán orvosként és mentőtisztként teljesíthettek szolgálatot a prehospitális ellátásban, írta Facebook-oldalán az Országos Mentőszolgálat.

 

"Néhány hónappal ezelőttig mi is így tudtuk, egy különleges történet azonban rávilágított tévedésünkre. Egy bajtársunk ugyanis egy börzén szóba elegyedett egy hölggyel, s mikor szóba került az életmentő hivatás a nő izgatottan számolt be arról, hogy édesanyja hosszú évtizedekkel ezelőtt mentőápolóként szolgált a Központi Mentőállomáson.


A Kresz Géza Mentőmúzeum bajtársai rövidesen fel is vették a kapcsolatot a jelenleg 92 éves Zabó Jánosnével, aki elmesélte, hogy 1951-ben, vagyis 74(!) évvel ezelőtt 4 bajtársnőjével együtt valóban részt vett egy mentőápolókat képző programon és három évig dolgozhatott a Mentőszolgálat kivonuló ápolójaként.

Rózsika néni beleszeretett az életmentő hivatásba, 1954-ben azonban eltörölték a programot, az addigra 20 főre emelkedett bajtársnői közösséget pedig más egészségügyi munkakörbe, elsősorban kórházi nővér pozícióba vezényelték.

Mint kiderült, sajnos az akkori vezetőség azért jutott erre a döntésre, mert úgy látták, a társadalom még nem áll készen arra, hogy elfogadja a nőket ebben a különösen megterhelő munkakörben, annak ellenére is, hogy a bajtársnők helytállása semmiben sem tért el férfi kollégáikétól.

2025-ben, a Mentők napja alkalmából szervezett Parlamenti díjátadó ünnepségen Rózsika néni díszvendégként vett részt és büszkén láthatta, hogy ma már nem állnak akadályok a női bajtársak előtt hivatásuk teljesítésében. Az első női mentőápolót hosszú tapssal ünnepelte a díjátadón részt vevő bajtársi közösség.

Forrás: OMSZ