Akik hivatalosan vizsgálhatják az NBH-s szalagokat
2010. április 29. csütörtök 21:30
A csütörtöki Magyar Közlönyben szerepel, hogy a bizottság elnöke Kenedi János, tagjai pedig Palasik Mária, az Állambiztonsági Szolgálatok Történeti Levéltárának tudományos munkatársa és Cseh Gergő Bendegúz, a levéltár főosztályvezető-helyettese.
Bajnai Gordon április elején jelentette be, hogy háromfős, civil szakemberekből álló bizottságot kért fel arra, hogy felügyelje a becslések szerint több mint ötvenezer hálózati személy nevét, fedőnevét, azonosító adatait és beszervezési dossziéjának számát tartalmazó 18 NBH-s mágnesszalag adatainak feldolgozását, minősítésük felülvizsgálatát, majd a minősítés alól feloldott anyagok levéltárba adását.
A 18 mágnesszalagon található adatok átmentésével idén év elejére készültek el informatikai szakemberek.
Szollár Domokos kormányszóvivő csütörtökön az MTI-nek felidézte: a miniszterelnök szerint Magyarországnak joga van tisztán látni saját történelmét, múltját, önmagát, ezért kell lehetővé tenni a történészek számára, hogy megismerjék és feltárják az egykori állambiztonsági szolgálatok működésének minden részletét.
A nemzet önbecsüléséhez kell az önismeret, és az nem természetes, hogy a kollektív emlékezetből hiányoznak adatok, hogy az ország életét negyven éven át befolyásoló állambiztonság működésének feltárása hiányos - emlékeztetett a kormányszóvivő Bajnai Gordon szavaira.
A rendszerváltás óta eltelt két évtizedben a pártállami állambiztonság tevékenységének feltárására számos bizottság jött létre. A 90-es évek közepén a Horn-kormány időszakában, Kuncze Gábor belügyminisztersége alatt Varga László levéltáros vezetésével vizsgálódtak, majd létrejött a Történeti Hivatal. Amikor 2002 nyarán Medgyessy Péterről megírta a Magyar Nemzet, hogy D 209-es kémelhárítóként évekig a III/II-es Csoportfőnökség tisztje volt, akkor Mécs Imre SZDSZ-es képviselő vezetésével parlamenti bizottság jött létre az ügynökkérdés vizsgálatára.
2003 elején törvény alapján az állambiztonsági iratokat a titkosszolgálatoktól addig átvevő Történeti Hivatal helyett létrejött az Állambiztonsági Szolgálatok Történeti Levéltára, továbbá Gálszécsy András, az Antall-kormány titkosszolgálatokat felügyelő minisztere, illetve Sipos Levente és Vida István történészek részvételével bizottság felügyelte az iratátadást a szolgálatoktól a levéltárnak. 2007-ben létrejött a Kenedi-bizottság a még át nem adott iratok feltárására.
(mti)
Facebook box
Megosztás
Mások most ezeket a cikkeket olvassák
- Rendkívüli bejelentés: több mint...
- Mikor, hol halászlevezzünk? Íme, a...
- Vége a pótlóbuszozásnak, befejeződőtt...
- Javában tart a nyári véradókampány,...
- Hatalmasat bukta lett a vége egy...
- Így itassuk a madarakat a nyári hőségben
- Hatcsöcsű, Junoszty, Százéves: nagyon...
- Hurrá, hurka!
- Közösségi szolgálatot végző diákok...
- Továbbra is zárva egy sáv az M6-oson...